//
מעבר לתפריט ראשי מעבר לתפריט תחתון

שעת סיפור: יתרונות ההקראה והספרים המומלצים לקטנטנים - כתבה בשיתוף Jama

שעת סיפור: יתרונות ההקראה והספרים המומלצים לקטנטנים - כתבה בשיתוף Jama - תמונה מספר 1

מהי תרומתם של הספרים להתפתחות התינוקות, איך מקריאים נכון ומהם הקריטריונים לבחירת ספר? הכתבה הבאה תעשה לכן סדר

מאת שלומית שוסטר

כבר שמעתן שחשוב מאוד להקריא לבייבי ספרים, ממש מגיל לידה, אבל האם אתן יודעות ומבינות לעומק מדוע זה כדאי? שלומית שוסטר, מומחית להתפתחות תינוקות, יועצת משפחתית ומדריכת הורים, מסבירה כי הספרים מגרים את התפתחות השפה הרבה לפני שמופיע הדיבור וכן מעלים את מנת המשכל של התינוק. למעשה, מחקרים מוכיחים כי ישנם הבדלים משמעותיים בהתפתחות המוחית בין ילדים שהקריאו להם סיפורים לבין ילדים שלא נחשפו לספרים.

מיומנויות נוספות הנרכשות באמצעות הקראת הספרים הן קשב, ריכוז והתמדה וגם מוטוריקה עדינה – זו מושגת במהלך הדפדוף בין עמודי הספר. הספרים מגרים את החושים של התינוק, החל ממגע, שמיעה (שלכן מקריאות ושל רעש הדפים), ראייה ולפעמים גם טעם וריח. נתעכב לרגע על חוש הראייה ונדגיש כי גם הקואורדינציה בין שתי העיניים מפותחת בזמן הקראת סיפור ומעקב התינוק אחרי המילים, האיורים והעברת הדפים.

ומה באשר לעולם הפנימי של התינוק? הספרים מעוררים את הדמיון ואת הרגשות וכן את יכולת האמפתיה והתחושה של חלק ממשהו. למעשה, כשאנחנו נמצאים "בתוך" ספר – אנחנו לעולם לא לבד.

ממתי נכון להקריא ספרים לקטנטנים?

אין מוקדם מדי, ואם התחלתן כשהבייבי עוד היה ברחם – הרווחתן. ככל שתתחילו מוקדם יותר במהלך השנה הראשונה, כך תהפכו זאת להרגל.

מתי ואיך להקריא סיפור?

קודם כל, בחרו בזמן נוח, כשהתינוק לא עייף ולא רעב. הושיבו אותו עליכן, או כשהוא מולכן ורואה את הבעות הפנים שלכן, ער לרגשות שהספר מעורר אצלכן – איפה אתן מתעכבות, מה מעורר ומה מעניין אתכן. אפשר גם לנצל את ההתבוננות בספר לזמן בטן. היו אתן פנויות באמת, בלי הסחות חיצוניות שיקטעו את הקשב (שלכן ושל התינוק), כבו את הטלוויזיה והניחו את הטלפון רחוק מכן. המלצה חמה: שימו תמיד ספר בתיק כשאתן יוצאות עם הבייבי מהבית וכך תוכלו להציע אותו במקום להיכנע לפיתוי להגיש את מסך הטלפון שלכן.

בזמן ההקראה, מומלץ לעקוב אחרי הטקסט עם האצבע שלכן, ולקראת גיל 9 חודשים-שנה ניתן כבר לשאול "איפה" מכיוון שיש כבר שיום (נתינת שמות). אפשר גם לשחק משחקי קוקו – לכסות דמות מסוימת ולשאול איפה היא. אל תהססו לחזור ולספר את אותו הסיפור שוב ושוב. דרך החזרתיות התינוק לומד ומפנים ובכל פעם הספר יכול לענות על צורך או רגש אחר שמתעורר.

מתי להפסיק להקריא?

כשהתינוק מוצף ונראה לכן שהוא מתחיל לאבד קשר עין, פחות נינוח וזז יותר, אפשר לעשות הפסקה ולראות אם יש מוכנות אחריה. אם לא, ותרו ונסו שוב מאוחר יותר או מחר.

איפה לאחסן את הספרים?

אפשר בסלסלה, אפשר על מדף נמוך שיהיה בהישג יד של התינוק ואפשר גם באמבטיה - לקטנטנים יש ספרים רחיצים עמידים במים.

באילו ספרים לבחור?

בהתחלה בחרו בספרים קצרצרים עם תמונות גדולות ועדיף גם עם חריזה נעימה. התינוק רק מתחיל להתרגל לסיטואציה של הקראת ספר. קחו בחשבון שהבייבי ירצה להתנסות בכל החושים עם הספר ולא יסתפק רק בלהתבונן בו, לכן כדי לבחור בספרים עם דפים קשיחים או מבד.

הקסם שבהקראת סיפור לפני השינה

אין דרך טובה יותר לסגור את היום מאשר עם ספר. קריאת ספר לפני השינה משרה נחת, רוגע וקרבה ביניכן לבין התינוק.

איך בוחרים ספרים בחנות?

שימו לב לשפה - האם היא עשירה מספיק לטעמכן? איך האיורים? האם הם ברורים ואסתטיים? אלו הם הקווים הכלליים שצריכים להנחות אתכן בבואכן לבחור ספרים בחנות. בנוסף, ספר שהנושא שלו קשור במה שמעסיק את הבייבי כרגע מגדיל את הסיכוי שהוא יתחבר אליו.

 

 

 

סגור
Loading
Go back to %1