נעלמים / רן גורן

נעלמים / רן גורן

רן גורן

"מתוך הגרעין הקשה והיציב ביותר של הקבוצה נעלמו בבגרותם שלושה מחבריה - נעלמו פשוטו כמשמעו, כאילו בלעה אותם האדמה. שלושתם התחנכו בשיטת חינוך מתקדמת וערכית, בגרו בחברת נעורים תוססת ומונחית אידיאות, הבנים שירתו ביחידות חוד החנית של צה"ל, ולמרות כל זאת, כל אחד מהם, ממניעיו שלו, בחר, או שמא נדחק, להיעלם מחיינו, אולי מהחיים בכלל."
"מדוע דווקא הם? מה קרה להם לאורך הדרך? מה הביא אותם להחלטה הגורלית להתנתק ממשפחתם, מחבריהם, ממסגרות חייהם, ולנקוט בצעד הרה גורל, מכאיב כל-כך לסביבתם, אולי גם לעצמם?" שואל דן (דני) אבני, יליד קיבוץ שדות-עמק ובן דמותו של הסופר.
אחרי שנים של חשיבה מייסרת הוא מגיע למסקנה כי זרעי היעלמותם נטמנו בהם בשחר ילדותם, ניזונו ממאפייני אישיותם והועצמו על-ידי המציאות הסובבת, עד שבשלו לכלל מעשה. אלא שאיש מהסובבים אותם - לא חבריהם לקבוצה, לא המחנכים, גם לא בני המשפחה - פרש כראוי את שעבר בנפשם פנימה, וכך הייתה היעלמותם לבלתי נמנעת.
ברגישות ויכולת אבחנה דקה, בשפה עשירה ומלוטשת, פורש המספר את קורותיהם של שלושת חבריו הנעלמים, על רקע תקופה היסטורית סוערת ורבת תהפוכות בחיי הישוב של טרום המדינה ובשנות קיומה הראשונות. באזמל חד ובלתי סלחני מנתח הסופר תנועה קיבוצית מפוארת, שבחיי המעשה פעלה נכון בכול, אך בתפיסתה האידיאולוגית טעתה בגדול.
"נעלמים" הוא ספרו השני של רן גורן. ספרו הראשון, "וורטיגו", ראה אור בהוצאת "ידיעות ספרים" בשנת 2011 והיה לרב-מכר.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 98.00 ₪
מחיר באתר 88 .20
+ -
שם:
נעלמים / רן גורן
מחבר:
רן גורן
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
011324182
מוציא לאור/ספק:
ידיעות ספרים
ביקורות
 • לי יניני 11 בספטמבר 2018

  ספר חשוב
  מספר העלילה הוא דן אבני ובפתח דבר הוא מציג את עצמו... דן אבני נולד ב- 1942 בעיצומה של מלחמת העולם השנייה. הוא בנם הבכור של דבורה ויעקב אבני ובן לקיבוץ שדות עמק.

  שנת 1942 הייתה שנה מכוננת בישוב: אברהם (יאיר) שטרן נרצח על ידי שוטרים בריטים, אניית המעפילים "סטרומה" שעל סיפונה היו כ-760 יהודים פליטים, הוטבעה על ידי צוללת סובייטית בים השחור, והשלטון הבריטי הקים את הבריגאדה היהודית כדי לערער את מאמציו של חאג' אמין אל חוסני, שפעל לתמיכה ערבית נגד בעלות הברית... ובאירופה מה קורה? אירופה פצועה, מדממת ונרמסת על ידי הצורר הנאצי.

  לאחר למעלה מיובל בה נעלמו שלושה חברי הקיבוץ, בחר דן לכתוב על השלושה שנעלמו ומראשוני המצטרפים לקיבוץ. גם דן עצמו עזב את הקיבוץ עם אשתו ושני ילדיו, ולמרות שחלפו יותר מיובל שנים הציקה לו עובדת היעלמותם של שלושת חבריו. הוא בחר לכתוב את סיפורם כפי שהשתקף בעין עדשתו והיצירתיות שבו. דן השתדל להסתמך על זכרונו, וכל מה שלא זכר הוא בדה והשלים מדמיונו.

  הספר מתחיל בשנת 1942 בישוב היהודי, דרך הקמת המדינה ועד ל-1960. בתקופת מלחמת העולם השנייה הצטרפו לקיבוץ באותה עת ילדי הגולה. מי שצלח את קשיי הקליטה נשאר בקיבוץ ומי שלא עזב ו/או הועזב.

  יעקב (אביו של דן) עזב את קישינב ועלה לארץ, ולאחר מסלול של מספר תחנות עבודה הגיע לקיבוץ שדות עמק. כבחור ישיבה וחדור אידיאולוגיה, קיבל באהבה את שיבוצו לעבודה בצאן. דבורה, אימו של דן הגיעה לקיבוץ כמה שנים אחריו. היא התחנכה ב"שומר הצעיר" בקרקוב שבפולין, והתקבלה לקיבוץ כמורה שכירה אחרי לימודיה בסמינר לוינסקי.

  דבורה לא אהבה את המסגרת השיתופית, והרבתה להתלונן, לעומת יעקב שהיה סתגלן ונאמן לדרך הקיבוצית. למרות הבדלי הגישה ביניהם, הם רקמו ערבות איתנה לגונן זה על זה, לתמוך ולסייע האחד לשני. היא קראה לו יקובל'ה והוא קרא לה דורק'ה.

  לאורך כל העלילה מתוארת הסגידה לסוציאליזם, למשמעת, למרות, לצייתנות, והסגירות הקיבוצית בשנים שלפני הקמת המדינה ולאחריה.

  העלילה מגוללת בגוף שלישי ועוקבת אחרי קבוצת "עפרוני" לרבות בתי הילדים, המקלחות המשותפות, ההצצות, הבגידות, הרכילות, הבילוי בסופי שבוע עם ההורים ועוד.

  הספר חולש על אירועים היסטוריים חשובים כמו: הולדתו של "השומר הצעיר", "על המשמר", פרשת "משפטי פראג", משה סנה השנוי במחלוקת, מפ"ם, התאבדותו של אורי אילן בשבי הסורי, הפדאיון, פעולות התגמול של צה"ל, מלחמת קדש, העלייה הבלתי לגאלית ועוד.

  אירוע מעורר סלידה היה בעת משפט החברים, כשהיו צריכים להחליט למי מגיע הסמל של בוגר "השומר הצעיר". מלבד ההתנהגות המבחילה באותו אירוע, לא אהבתי את הדברות הנוקשות של "השומר הצעיר", ובמיוחד את החדירה למכנסים של כל אחד ואחד, לרבות טוהר המין שעל דיבר זה נכתב רבות.

  אין בעלילה הזו wow !!! לעומת זאת תמצאו כאן ביוגרפיה לא ממוקדת של מאיר יערי. יערי היה מראשי תנועת "השומר הצעיר" ואחד ממעצבי האידיאולוגיה הקיבוצית. כגון: המקלחות המשותפות לבני הנוער, מתוך תפיסה חינוכית שהדבר יפתח אצל הנוער, יחס בריא לגוף ולמיניות. הוא התנגד לרבנים הראשיים וענה להם בבוז. דמותו היתה שנויה במחלוקת ועם הזמן הוא צבר לו מתנגדים.

  מאיר יערי היה ידוע בתמיכתו ואהדתו לדרכו הפוליטית של סטאלין. הוא שימש במשך שנים מנהיגה של מפ"ם וממוביליה. לאחר תקופה ארוכה שספג ביקורת על דעותיו מצד חבריו, נאלץ לפרוש מתפקידו כמזכ"ל מפ"ם ב-1973. הביקורת על פועלו ודיעותיו של יערי, מקבלים מקום ניכר בפרקי העלילה "נעלמים".

  הכתיבה של רן גורן טובה, בגובה העיניים, בהירה וחדה. העריכה מסודרת כרונולוגית היטב. הדמויות: זאביק, יאיר, מיכאל, יונתן, שירה לרבות הדמויות המשניות מהודקות טוב, אך יחד עם זאת הרגשתי מעט פספוס, אולי בגלל עודף יצירתיות ובדיון. רן גורן לא חס על התנועה הקיבוצית. בספרו הוא מבקר התנועה, ולדעתו תפיסתה האידיאולוגית פוליטית לא הייתה נכונה מיסודה.

  למרות הנ"ל, אני חושבת שזה ספר חשוב, האורז לתוכו תקופה היסטורית סוערת, המלווה בתהפוכות רבות בישוב העברי, לפני קום המדינה ובשנים הראשונות להקמתה.

  קריאה נעימה.

  לי יניני


כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?