יש אלוהים ? האשליה הגדולה של הדת

יש אלוהים ? האשליה הגדולה של הדת

ריצ'רד דוקינס

תקציר הספר:

"דמיינו עולם ללא מתאבדים מתפוצצים, ללא 11.9, ללא 7.7, ללא מסעי צלב, ללא ציד מכשפות, ללא ליל אבק השריפה, ללא חלוקת הודו, ללא מלחמות ישראל-פלסטין, ללא מעשי טבח בין סרבים, קרואטים ומוסלמים, ללא רדיפת יהודים 'הורגי ישו', ללא מהומות בצפון אירלנד, ללא רציחות 'בשם כבוד המשפחה'.

עולם ללא מטיפי טלויזיה אוונגליסטים בחליפות בוהקות ובתסרוקות משומנות, המנקים את קהל חסידיהם השוטים מכל נכסיהם. דמיינו שאין טאליבן שיפוצץ פסלים עתיקים; אין עריפת ראשים בפומבי של מחללי שם שמים; אין הלקאה של עור נשי על החטא של חשיפת סנטימטר ממנו..."

ספרו החדש ומעורר המחלוקת "יש אלוהים?" של ריצ'רד דוקינס פונה לא רק לכל האנשים שמסתובבים בעולם וחונכו במסגרת דת זו או אחרת והם לא מאושרים בה, לא מאמינים בה, או מוטרדים מן העוולות הנעשות בשמה.

יש אלוהים? האשליה הגדולה של הדת, מאת ריצ'רד דוקינס בהוצאת ספרי עליית הגג וידיעות ספרים, בסדרת פילוסופיה ומדע בעריכת ד"ר יהודה מלצר, מאנגלית: עדי מרכוזה-הס, עורך: מולי מלצר עטפה: פיני חמו, 571 עמודים.

המלצת העורך:

רב המכר של ריצ'רד דוקינס הוא אחד מהספרים הפרובוקטיביים ביותר שראו אור בעברית בשנים האחרונות. דוקינס, ביולוג ופרופסור להנחלת המדע לציבור מאוניברסיטת אוקספורד, פורש בו בבהירות וברוחב יריעה כתב התקפה חריף על האמונה בקיומו של האל (במיוחד באל המונותאיסטי) וכתב הגנה מרתק על הרציונל, שמתגלם באתאיזם. דוקינס (מחבר "הגן האנושי") מאמין שברחבי העולם המערבי יש עשרות מיליוני אתאיסטים שלא מאמינים בקיומו של אלוהים, אך חוששים להודות בכך (או לא מודעים לגמרי להיותם אתאיסטים) בשל התווית המגונה שהודבקה לאתאיזם לאורך ההיסטוריה.

בלשון מצליפה ושנונה אך לא מבזה, יוצא דוקינס תחילה כנגד הכבוד המיוחד שתובעת הדת. "איני מתכוון לצאת מגדרי כדי להעליב מישהו, אולם באותה מידה איני מתכוון לעטות כפפות משי ולנהוג בדת עדינות רבה יותר מאשר כל נושא אחר", אומר דוקינס בפתיחה. בהמשך הוא פותח במסע שיטתי וממוקד שנועד להפריך את המיתוסים וההשערות שנוצרו כדי לגרום לאנשים להאמין בקיום האל. הכלים של דוקינס הם פילוסופיים-רציונליסטיים, אבל לא מייבשים. להפך, הקריאה ב"יש אלוהים?" סוחפת ומהנה מאין כמוה, ומספקת שיטוט בשורשי התיאולוגיה והאמונה.

דוקינס פורש בסבלנות טיעונים בזכות קיומו של האל, ומיד לאחר מכן מוכיח מדוע כמעט ודאי שאין אלוהים. כעת צריך רק לבדוק אם קביעתו בהקדמה – "אם הספר יפעל כפי שאני מקווה, קוראים שהם דתיים בתחילת הקריאה יהיו אתאיסטים לאחר שיניחו אותו מידיהם" – היא נכונה. לפי מספר הקוראים הרב לו זכה רב המכר ברחבי העולם מאז צאתו לפני כשנתיים, נראה שהאופטימיות עזת המצח של דוקינס עובדת.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 128.00 ₪
מחיר באתר 115 .20
+ -
שם:
יש אלוהים ? האשליה הגדולה של הדת
מחבר:
ריצ'רד דוקינס
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
011321065
מוציא לאור/ספק:
ידיעות ספרים
ביקורות
 • אתאיסט חילוני 2 באפריל 2020

  ספר חובה לכל אדם חושב

  אמנם קראתי את המקור באנגלית, אך לפי התגובה הקודמת התרגום טוב

 • תומר 24 בינואר 2017

  ללא ספק אחד מספרים הטובים

  ללא ספק אחד מספרים הטובים ביותר שקראתי. מומלץ בחום.

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?