המזכיר הראשון

המזכיר הראשון

רועי דרור

לעיתים אני מדמיין את השיחה שהתנהלה בין בן גוריון לשותפיו להקמת הפלא הזה ששמו מדינת ישראל.

בכל דיון בשיחה הדמיונית הזו יש דמות אחת מאחורי הקלעים שעוזרת לדברים לנוע. זאת לאו דווקא דמות בולטת המושכת את העין אלא דמות קצת אפורה, חנוטה בחליפה פקידותית, שיער מתוח מעט לאחור.

והדיון? גם הוא שולי יחסית. למשל, איפה תקום קריית הממשלה? בן גוריון רצה ליד דימונה, בכורנוב. זה לא היה אפשרי. גולדה רצתה בכרמל, בחיפה. הורידו אותה מזה. זאב שרף הציע את הבניינים של הטמפלרים בשרונה. והתחילו לעבוד.

המזכיר הראשון הוא סיפורו של זאב שרף, מזכיר הממשלה הראשון והאיש שקבע את סדר היום החדש של מדינת ישראל. הספר הוא יומן של מסע אישי, קהילתי ולאומי, מסע העובר דרך אירועים שוליים, אנשים מרכזיים וסיפורים קטנים בתקופה שהולכת ומיטשטשת.

רועי דרור (34), אבא למיקה ונעמי, נשוי לדנה. עובד כראש צוות ממשל במשרד ראש הממשלה. המזכיר הראשון הוא ספרו הראשון.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 94.00 ₪
מחיר באתר 49 .00
+ -
שם:
המזכיר הראשון
מחבר:
רועי דרור
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
010140654
מוציא לאור/ספק:
סטימצקי
ביקורות
 • אהוד 19 ביולי 2019

  על הספר מעובד מדינה ותיק

  לפעמים מרוב פחדים על הראוי והלא ראוי אתה עוצר את עצמך לעשות את מה שצריך.. אני הולך לכתוב על ספר שכתב רועי דרור שאני מכיר היטב. אבל אחרי שתורידו את כל הדיסקליימר הזה אני מקווה שישאר לכם משהו.
  לא תמיד פשוט לעשות מעבר בן דורי, ממי שעוד שמע מהוריו וחבריהם על מה שהיה, שעוד זכה לראות את זאב שרף, לספר שנכתב על ידי בן שלושים וקצת ורחוק מהאירועים ההם . לא תמיד פשוט להיסטוריון קפדן לקבל שינויים מההיסטוריה לטובת העלילה, לפעמים נפלא, לפעמים לא פשוט. אבל המאמץ הזה לקרוא עלינו – מי שנמצאים או נמצאו תחת הכותרת של עובדי מדינה - ההליכה הזו אחורה, ממש שווה (מה גם שהספר קריא מאוד. מסיימים אותו בששי אחד).
  מה הוביל את רועי לכתוב על מי שלא הכיר? שרחוק ממנו מרחק שני דורות, קשה לנחש. אבל אולי חיפש (ומצא) את ראשית הצירים של דמות עובד ציבור? אולי פיענח כאן משהו בעצמו?
  רגע השיא שלי בספר היה כבר בהתחלה. זאב שרף כמי שחולל את המנגנון של ישיבות ממשלה. תמיד ראינו אותו כטבעי ומסתבר שהיה צריך להמציא אותו.
  כל פקיד נע בין רגעים של השפעה על הנעשה, רגעים בהם אתה רק צופה בנעשה ורגעי תסכול. שבתוך מערכות היחסים. רגעים טובים ורעים. הספר של רועי כתוב כסיפור היסטורי על איש שחי את כל טווח הרגעים הזה, ואף ברא חלק מעולם הזה. זה באשר לזאב שרף. באשר לרועי - הספר הזה יכול היה להכתב רק על ידי פקיד (זו לא מילת גנאי) המכיר את מסדרונות השלטון. זה חודר לסיפור ונותן לו עוד משמעות,

  ואגב (זה כבר אינו בספר, זה קרה אחר כך) זאב שרף היה השר היחיד שהתפטר ממשלת גולדה אחרי מלחמת יום כיפור, בשל תפיסת האחריות הקולקטיבית שלו. כפי שפתחתי, משרת ציבור.
  אז תודה על הספר.

 • נירית 17 ביולי 2019

  מצוין, אבל קצת בוסרי.

  רואים שזה ספר ביכורים. כתוב מעולה, נושא מרתק, תחקיר מצוין אבל משהו עדיין חסר. לגמרי מחכה לספר הבא. לא הנחתי את הספר, אבל רואים שיש עוד פוטנציאל.

 • שרה 2 ביולי 2019

  סוף סוף - ספר טוב.

  כתוב מעולה, מעניין וקולח. רואים שנעשתה עבודת תחקיר רצינית - מחזיר לתקופה אחרת, שבולטת לאורך כל הספר. תודה רבה - הנאה מובטחת.

 • אורי 1 ביולי 2019

  מצוין

  קיבלתי מסופר לפני בסופש. לא עזבתי עד שסיימתי. ספר שפותח צוהר לתקופה.

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?