התמונות שעל הקיר

התמונות שעל הקיר

ציונית פתאל קופרווסר

הרומן התמונות שעל הקיר מתאר את סיפור חייה של נוּרִיָה ומערכת היחסים המורכבת בינה לבין משפחתה הקרובה. נוריה, שמרדה בכללי החברה, כשסירבה להינשא לבן דודתה, אף שאמו טענה שיש לו זכות ראשונים עליה, יוצאת גם נגד התפיסה שמקומה של האישה בביתה, ומחליטה להתפרנס בכוחות עצמה כמרפאה עממית. היא נישאת לבחיר לבה, אדוור, אך ציפיותיה, שכאיש ספר ינהג בה באופן שונה מהמקובל בחברה, נכזבות. היא מנסה להגשים את חלומותיה באמצעות בניה, בסיועה של זמרת מפורסמת בבגדאד, שמסתירה סוד על חייה הקודמים. מרדנותה של נוריה מעמידה לה שונאים מקרב משפחתה, המטילים עליה קללה, וזו גורמת, בראיית נוריה, לרצף האסונות שפוקדים אותה. על אף זאת היא ממשיכה להאבק בגורל וזוכה לנחמה.

דרך סיפורה של נוריה, מתאר הספר את החיים ברובע היהודי העתיק בבגדאד, שבתיו הישנים כלואים בתוך סמטאות צרות ותושביו משמרים את מסורותיהם הודות לנורמות ולערכים חברתיים שנוהגים ברובע זה מאות בשנים. החברה במקום מטילה כבלים ואיסורים על בני המשפחה הצעירים, נותנת עדיפות להולדת בנים על פני בנות ומאמינה, מצד אחד, בגורל שנקבע מראש, אך, מצד שני, גם בכוחם של הקללות, הקמיעות, הכשפים וההשתטחות על קברי צדיקים לשנות את הגורל. ברקע – התמורות החברתיות והפוליטיות שעוברת עיראק ועמה הקהילה היהודית במחצית הראשונה של המאה העשרים אשר הביאו לעליית רוב היהודים מעיראק לישראל ב- 1951.
ציונית פתאל-קופרווסר, ילידת פתח תקווה ובת להורים שעלו לארץ מעיראק. סא"ל (מיל), שירתה באמ"ן ובתיאום הפעולות בשטחים. מתמחה במחקר ההיסטוריה של המזרח התיכון. זהו רומן הביכורים שלה.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 69.00 ₪
מחיר באתר 62 .10
+ -
שם:
התמונות שעל הקיר
מחבר:
ציונית פתאל קופרווסר
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
014561001
מוציא לאור/ספק:
קוראים
ביקורות
 • אבי 11 באוקטובר 2019

  מיתולוגיה עיראקית

  דמויות קיצוניות...מצבים קיצוניים... ערבוב דמויות, נכון היה מקובל לעשות את הטקס עם העופרת אבל מפה ועד לזה שכל החיים מושפעים מכשפים שטויות... שלושה בנים מתים... ממש עלילה ודמויות קיצוניות... לא נהניתי

 • נילי 26 בנובמבר 2018

  ספר מרתק...סוף סוף מבינה את התרבות ממנה באה אימי

  קראתי את הספר בשקיקה. סוף סוף התחלתי להבין את התרבות ממנה באה אימי. תרבות "העיב" (בושה). מה יגידו השכנים .......כל הזמן שמעתי מילה זאת מאימי ומישפחתה ולא הבנתי למה חשוב כל כך מה יאמרו השכנים??? רק כעת אני מבינה שזאת לא רק אימי שחששה על חילול כבוד המשפחה, אלא זאת התרבות ממנה באה....הספר מומלץ בחום רב .

 • אליהו פטאי בן סלאח. 4 באוקטובר 2017

  הספר האמיתי ביותר שקראתי לאחרונה ..

  אני יליד עיראק בשנת 1951 .הספר מתאר בדיוק של אחד לאחד את חיי משפחתי משני הצדדים . מצד אבא ומצד אמא. לצערי שנים רבות התביישתי בהיסטוריה של "העיראקים " עם האמונות התפלות ורודנות מצד הגברים גם אלה חדלי אישים .כעסתי מאד על משפחתי שנידתה וחרימה אותי לאחר שנשאתי לאשה "לא עלינו" אשכנזיה ולא מדמינו . אכן קראתי את הספר בשקיקה .בלי יכולת להפסיק . כאשר עיניי דומעות וליבי ממאן להינחם. כאילו כתבתיאת קורות חיי האמיתיים. אני מודה לסופרת שהביאה לריגוש מדהים . סוף סוף הצלחתי להעביר לרעייתי את תחושותיי ללא צורך להתבייש . שמחתי לקרוא את שמות הגיבורים שהם דומים לאנשי משפחתי גם בצליל וגם באופי פרט לאדוואר שאותו שנאתי כבר מהדף הראשון.כמובן שהתאהבתי בנורייה שזה שמה של דודתי .
  בקיצור אהבתי מאד את הספר . אני ממתין בכליןן עיניים לספרה של ציונית פתאל .יישר כח וחזק ואמץ . מי ייתן שאוכל להתרגש שנית .
  תודה רבה .

 • Ayelet Gadid 24 בינואר 2017

  התמונות שעל הקיר - ספר מרתק ועוצר נשימה

  שלום חברים,
  שבוע הספר בשבילי הוא תמיד יום חג, שבו אני מקבלת המלצות על הספרים וקונה המון המון ספרים חדשים. הספר שכבש את ליבי בשבוע הספר האחרון הוא 'התמונות שעל קיר' של הסופרת ציונית פתאל קופרווסר. מצאתי את עצמי נשאבת לסיפור חייה המרתק ועוצר נשימה של נוריה. אשה מדהימה שפורצת את גבולות הגטו היהודי בעיראק.  במהלך הקריאה הרגשתי שאני מכירה את הדמויות ויכולה לדעת מה עובר אליהן. הרחתי את הריחות ואת הטעמים של הרובע היהודי בבאגדד.  אני ממליצה בחום על הספר. הספר מרתק, הכתיבה נהדרת וקולחת.  מחכה להמשך הסיפור בספר הבא

  איילת

 • שרה 24 בינואר 2017

  רומן ביכורים עם טעם של עוד

  כבר תקופה ארוכה שלא הגיע לידיי ספר שהצליח לרגש ולסחוף אותי כמו רומן הביכורים של הסופרת ציונית פתאל - קופרווסר, "התמונות שעל הקיר". ביד מיומנת ועדינה, הסופרת מכניסה אותנו אט אט לנבכי עולמה המורכב של גיבורת הספר, נוריה. עולם שעצמאות מחשבתית וקידמה יחד עם משפחתיות ומסורת כובלת - משמשים בו בערבוביא. נוריה, אישה המגלמת סוג של איוב מודרני, מלמדת אותנו שיעור של קבלת הדין בענווה, באופן שאינו סותר עשייה ללא פשרות ואי כניעה לגורלה ולתכתיבי החברה.
  בשפה קולחת ומדויקת, מצליחה הסופרת להפוך את משפחתה של נוריה למיקרוקוסמוס של הקהילה היהודית בעיראק, לתהפוכות ולזרמים ההיסטוריים אשר השפיעו עליה בתחילת המאה ה- 20 ועד לקום המדינה. ממליצה בחום לכל מי שמעוניין להיחשף לטפח נוסף מחייה של הקהילה היהודית המפוארת הזו וליהנות מכתיבה חווייתית, עשירה ומרעננת.

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?