דממת הספק

דממת הספק

צביה גולן

בערוב ימיה כותבת אווה רייך את זכרונותיה ביומן. היא מבקשת להעבירו לאחר מותה אל אבנר בוק, האחראי על בית העלמין בקיבוץ משמר העלייה, אדם זר לכאורה, ואף מבקשת שיספיד אותה.
קריאת היומן מערערת את עולמו השביר של אבנר. הוא מרגיש כאילו אווה הציבה מול פניו מראה, שמחייבת אותו להתמודד סוף-סוף עם עברו ועם הסודות הגדולים של חייו.
בפני אבנר, וכן בפני הקורא, נפרסים מעגלי חייה המרתקים של אווה, הכתובים בשפה קולחת וברגש רב, החל בלידתה בגרמניה שלפני המלחמה ועד אחרית ימיה בישראל. סוד הקשר בין אווה רייך לאבנר בוק נשמר לכל אורכו של הספר, ונחשף רק לקראת סיומו באופן מפתיע ומצמרר, המהווה את רגע השיא של הספר.
תיעוד חייה של אווה רייך ביומן מבוסס בחלקו על סיפור חיים אמִתי.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 84.00 ₪
מחיר באתר 75 .60
+ -
שם:
דממת הספק
מחבר:
צביה גולן
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
014561214
מוציא לאור/ספק:
קוראים
ביקורות
 • יקיר דסא 31 במרץ 2017

  דממת הספק - התרשמות שלי

  "...אילו הייתי כורה את אוזניי טוב, אולי היו קולות התפילה מבית הכנסת "בית ישראל" שהיה ממוקם שם, עולים מן האדמה.."

  "דממת הספק" - ספר שסיפורו משתרע על פני יממה וקצת, אך מספר קורות חיים של שנים כתוב בכתיבה מרתקת וסוחפת, שהדממה בו זועקת מן הספק או מתוך אי ידיעתו של אבנר את קורותיו.

  כאשר הוא קורא את יומנה אל אווה רייך, עולות בו כל השאלות שאמו, שהיא דמות טרגית בספר, לא הרשתה לו לשאול, כי "יבוא השטן".

  לצדו ואל מולו של אבנר, שעבר לא מעט בחייו ונבחר לספר בעל כורחו, לילדיה של אווה, מי הייתה אמם, כאשר בעצם, היא מספרת לו מי הוא..., ניצב נסים ידידו הקרוב ביותר,

  נסים מופיע כדמות מנוגדת לחלוטין לאבנר. נסים מקבל את החיים באהבה ומיישם את הפתגמים שלמד בחייו שלו. חייכן, יודע לסחוט מאבנר הרציני והשקוע במחשבות, חיוך וגם צחוק. נסים יודע לגשת את רגישותו של אבנר, לשוחח איתו ברצינות ובכל זאת, יודע בדיוק היכן להכניס את המילה שתגרום לאבנר להתנער מהמחשבות ומהרצינות.

  הדמויות המנוגדות האלה: אבנר בהתעסקותו בשואה אל מול נסים, שבא לעבודה ולא לנבור בעברם של המתים ומכריז שהוא אדם פשוט שחשוב לו לאכול בזמן את מה אשתו האהובה שמה לו בקופסה ולשתות את הקפה הלבן, המרגיע, שמרגיע גם את אבנר, - שתי הדמויות האלה יוצרות יחד, למרות הניגודיות, אווירה נינוחה ומרגיעה לאורך הקריאה.

  לאורך הסיפור, צביה נותנת רמזים למה שעומד לקרות או למה שעוד יקרה, אך לא רמזים שמרמזים מפורשות. אלה רמזים עלומים. היא לא עושה ספויילר לסוף הסיפור וסוחפת את הקורא, דרך הכתיבה הייחודית, אל המתח שבסיפור, ומרתקת אותו, את הקורא, להמשך קריאה רציפה אל פענוח הרמזים שכבר נחקקו בראשו.

  הספר נוגע בנקודה רגישה וכואבת. מפגיש בין נפשות אבודות ותועות, שנותרו כזיכרון בוער ומוביל לפתרון שאלותיו והתחבטויותיו של אבנר עד לסיום המפתיע והבלית צפוי.

  ספר חובה! מומלץ!

 • אופיר מונדל 31 במרץ 2017

  ספר מצמרר עד דמעות

  מודה שמאוד קשה לי עם ספרים שעוסקים בשואה ולכן קראתי אותו בחלקים.
  אני דור שלישי ועם זאת, צביה כתבה את הספר
  ולכל אורכו היו פרטים פרטים, מצמררים, נוגעים ומרגשים
  וגם מאוד כואבים.
  עד סוף הספר בו מתגלה האמת, הקריאה מותחת ביותר
  ונוגעת בפיסות של כאב מהתקופה ההיא.
  חוויה מעצימה. פשוט חובה.

 • אילנה 19 במרץ 2017

  מרתק

  קראתי את הספר כמעט ביום אחד. ספר מרתק ובעיקר מסקרן. לא יכולתי להניחן.

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?