מיכאל שלי כריכה קשה

עמוס עוז

המלצת העורך:

בספרות העברית יש מעט גיבורות שנחרטו בזיכרון כמו זו של חנה גרינבאום-גונן מ"מיכאל שלי", ספרו של עמוס עוז שראה אור לראשונה בשנת 1968. דמותה של חנה, צעירה ירושלמית משנות החמישים שתודעתה המסוכסכת נפרשת בגוף ראשון לאורך הרומן, סימנה שלב חשוב במעבר מעיסוק בתכנים לאומיים אצל סופרי דור תש"ח ("הוא הלך בשדות" של משה שמיר, "ימי ציקלג" של ס' יזהר) לתכנים אישיים יותר, המביטים פנימה אל הנפש, אל העולם הפנימי.

ב"מיכאל שלי", שרואה אור כעת במהדורה חגיגית לציון 40 שנה, עוז הרהיב עוז להיכנס לתודעה נשית ולספר את סיפורה של אשה רגישה ודכאונית, שהולכת ומאבדת את אהבתה לאהובה ואת תחושות האחריות כלפי חייה הבורגניים. "אל תוך נעורים מוקפים פרדסים ריחניים והזיות רומנטיות על כוחה של האהבה המתיכה שניים לאחד", כותבת צרויה שלו באחרית הדבר המצורפת למהדורה החגיגית, "פרצה פתאום אותה 'ירושלמית יפה וקרה', משוררת שאינה כותבת שירים, האשה האסופה אל תוך עצמה, דלה במעשים ועשירה בחלומות, המשקיפה על בעלה במבט מרוחק ואירוני, נושאת בשורה חריפה של ניכור וזרות".

"מיכאל שלי" הוא אבן דרך בגיבוש של ייצוג נשי בספרות העברית החדשה, סוג של נס בהתחשב בכך שמי שכתב את היצירה הוא גבר צעיר, בסך הכל בן 26. עוז מגלה אומץ וכישרון ענק ביכולתו להיכנס לעולם נשי, רווי תשוקות סוערות, פנטזיות אירוטיות וסכסוכים נפשיים. בהקדמה למהדורה החדשה הוא מודה ש"דמותה של חנה השתלטה עלי מבפנים עד כדי כך שהתחלתי לדבר בלשונה ולחלום את חלומותיה בלילות… היא באה מן המקום שממנו היא באה, נכנסה לתוכי ולא הרפתה ממני". כך שמעבר למשמעויות החברתיות והפוליטיות שיש בשפע ברומן המופת של עוז, "מיכאל שלי" הוא גם סוג של ניסוי ספרותי מוצלח ומטלטל.

תקציר הספר:

"אני כותבת מפני שאנשים שאהבתי כבר מתו" - כך נפתח מיכאל שלי, מפסגות הספרות העברית החדשה. חנה גונן, גיבורה בלתי נשכחת, מספרת את סיפור אהבתה האוזלת לבעלה מיכאל בעודה שוקעת יותר ויותר בתוך עולמה הפנימי, עולם של נסיכה שבויה המתגעגעת למרחקים שנבצרו ממנה.

מיכאל שלי הוא רומן נדיר ורב-עוצמה המסמן את יצירתו המוקדמת של עמוס עוז ואת גדולתו כמספר מחונן. עוז היה בן עשרים ושש בלבד כאשר כתב את הספר, והחוויה הפרטית שהיטיב לתאר ממשיכה להדהד בכוח אוניברסלי ולהלך קסם על קוראיו.

מאז ראה אור לראשונה, ב-1968, תורגם מיכאל שלי לעשרים ושמונה שפות וזכה בפרסים רבים. אבל בהקדמה שכתב במיוחד למהדורה חגיגית זו מתוודה עמוס עוז שהספר כמעט נכפה עליו: "דמותה של חנה השתלטה עלי מבפנים עד כדי כך שהתחלתי לדבר בלשונה ולחלום את חלומותיה בלילות... היא באה מן המקום שממנו באה, נכנסה לתוכי ולא הרפתה ממני."

המהדורה המיוחדת מציינת ארבעים שנה להופעתו של מיכאל שלי ומלווה באחרית דבר אישית ומרגשת של צרויה שלו, קוראת נאמנה שהושפעה רבות מהספר.

עמוס עוז הוא חתן פרס ישראל לספרות, חתן פרס גתה, ושמו מוכר כיום לאוהבי ספרות בכל העולם.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 89.00 ₪
מחיר באתר 80 .10
+ -
שם:
מיכאל שלי כריכה קשה
מחבר:
עמוס עוז
כריכה:
קשה
שפה:
עברית
מק"ט:
010071171
מוציא לאור/ספק:
כתר
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?