הדירה ברחוב אמלי

הדירה ברחוב אמלי

קריסטין הרמל

"סיפור מרתק על חשיבותם של תקווה ואומץ לב בתקופות חשוכות" – בוקליסט

כשרובי הנדרסון נישאה לצרפתי מרסל בנואה, היא הייתה בטוחה שמצאה את האושר. היא עוזבת את קליפורניה ועוברת להתגורר בעיר חלומותיה פריז, בדירה ברחוב אמלי המשקיפה אל מגדל אייפל. אבל חייה החדשים והמאושרים מקבלים תפנית מטרידה עם פרוץ מלחמת העולם השנייה וכיבוש פריז בידי הגרמנים.
בצל ענני המלחמה יוצרת רובי קשרים אמיצים עם שרלוט, בת השכנים היהודיה, ויחד הן נשבעות לעשות כל שביכולתן על מנת לעזור לכוחות הטוב לנצח את כוחות הרשע. בתוך כך הן מגלות שגם באחת התקופות הקשות והאפלות בהיסטוריה, מצליחים האור והאהבה לחדור מבעד לסדקי החשיכה ולאחות לבבות שבורים.
הדירה ברחוב אמלי הוא רומן היסטורי עשיר, מרגש וסוחף המבוסס על דמויות היסטוריות אמיתיות ונשאר עם הקוראים זמן רב אחרי סיומו. זהו ספרה החמישי של קריסטין הרמל הרואה אור בעברית, וקדמו לו רבי המכר המתיקות שבשכחה, החיים שנועדו לי, כשניפגש שנית ורק עוד יום אחד.

"רומן מרגש וסוחף שלא תוכלו להניח מהיד." – מרי אליס מונרו
"לאוהבי "מסע אל הלב" ו"הזמיר", הדירה ברחוב אמלי מאת קריסטין הרמל הוא ספר מרגש ומעורר השראה על חוזקה של הרוח האנושית וכוחה הבלתי מנוצח של האהבה." – מריה סטיוארט
"הסיפור המרגש של הרמל מזכיר לנו שלכל אדם ניתנת ההזדמנות לנקוט פעולה אל מול עוולות. הספר הינו הצדעה לאנשים שמצאו בלבם את האומץ להתייצב אל מול הקשיים בראש מורם." – פבלישרז וויקלי
קרא עוד... הצג פחות...
במחיר מיוחד לחברי מועדון
מחיר קטלוגי 98.00 ₪
מחיר באתר 88 .20
במחיר מיוחד לחברי מועדון
83 .79 לחברי מועדון
+ -
שם:
הדירה ברחוב אמלי
מחבר:
קריסטין הרמל
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
011415000
מוציא לאור/ספק:
הכורסא
ביקורות
 • תולעת ספרים 13 באוקטובר 2019

  ספר טוב מאוד

  נהנתי לקרוא אותו, מכיל אומץ, הקרבה גבורה ואהבה.

 • לי יניני 18 במרץ 2019

  "לפעמים אנחנו חייבים להאמין גם במה שאנחנו לא יכולים לראות" (עמוד 230 מתוך הספר)

  "לפעמים אנחנו חייבים להאמין גם במה שאנחנו לא יכולים לראות" (עמוד 230 מתוך הספר)

  העלילה מבוססת על אירועים אמתיים ומתרכזת בשלוש דמויות עיקריות: רובי האמריקאית, תומס-טייס בריטי של חיל האוויר המלכותי, ושרלוט – נערה יהודיה. החיים של כל השלישיה מצטלבים בפריז הכבושה בתקופת מלחמת העולם השנייה.

  הספר נפתח ונסגר בגוף ראשון על ידי לוסיין במרץ 2002, בעמק אנטילופה צפונית ללוס אנג'לס, ולוכדת לתוכה עלילה גדולה. התקופה: דצמבר 1938 עד אוגוסט 1944 קרי, מלחמת העולם השנייה בפריז ובצרפת בכלל. התקופה הזו מסופרת מנקודת מבטה של רובי הנדרסון.

  מי זו רובי?

  רובי הנדרסון אמריקאית שמתאהבת במרסל בנואה הצרפתי. הם נפגשו שלושה ימים לפני חג המולד, נישאו בקליפורניה, ולאחר שרובי סיימה את התואר הראשון שלה, הם עברו להתגורר בפריז, בדירה של מרסל ברחוב אמלי. האזהרות של אביה על כך שהיטלר מחזיק גפרור ואירופה היא עבורו שדה נפט לא הועילו. רובי התעקשה לעבור לפריז עם בעלה. נקודה.

  השקט המתעתע של גרמניה באירופה באותה עת הגשימו את חלומה הפריזאי. רובי ומרסל שתו שמפניה, בילו בבתי קפה הטובים בעיר, השתתפו במסיבות והתלבשו לפי מיטב האופנה הפריזאית. עבודתו של מרסל כסוחר אומנות בחברה של אביו הייתה רווחית, ופילסה לזוג את הדרך לרווחה כלכלית.

  את שרלוט-הנערה היהודייה ושכנתה, רובי הכירה בערב הראשון של חנוכה, בשיח דרך המרפסות ולאחר ויכוחון שהיה לשרלוט עם הוריה. באותו ערב רובי הרגישה בודדה. למה? לטענתה אנשים התייחסו אליה אחרת כי היא אמריקאית, ושופטים אותה עוד לפני שהכירו אותה. וכשרובי שאלה את שרלוט מה היא צריכה לעשות? שרלוט הנערה בת ה-11 ענתה: "לא תמיד אפשר להחליט מה אחרים יחשבו. אבל אפשר להחליט אם להקשיב להם או לא, נכון?" (עמוד 22)

  ב-14.6.1940 הגרמנים כבשו את פריז והחלה בריחה המונית של פליטים לדרום צרפת. מרסל אומנם לא גוייס למלחמה, עקב צליעה ברגלו הימנית, שנגרמה ממחלת הפוליו שתקפה אותו בילדותו, אבל הדאגה לרובי כירסמה בו. הוא התחנן בפני רובי שתעזוב את פריז ותחזור להוריה... "אני מצטער"... "אני פשוט לא יודע איך אוכל לסלוח לעצמי אם יקרה לך משהו." (עמוד 30). שכנועיו והפצרותיו של מרסל לא עזרו ורובי החליטה להישאר בפריז.

  לאחר חתימת הסכם שביתת הנשק בין צרפת לגרמניה, וחלוקת צרפת לשני חלקים: הצפוני והדרומי, לא איחרו לנחות האיסורים והתקנות נגד היהודים: אסרו על היהודים לעבוד באקדמיה, ברפואה, במשפטים ובמשרדי ממשלה. יהודים נאלצו להשתמש אך ורק בקרון האחרון של המטרו. נאסר עליהם להיכנס לבתי קולנוע, מוזיאונים, ספריות ובתי קפה. הם חוייבו להירשם בתחנות המשטרה, להטביע חותמת "יהודי" בתעודות הזהות ולענוד טלאי צהוב.

  מפגש מקרי עם גב' דאשר – האם של שרלוט, דאשר ביקשה מרובי שאם יקרה לה או לבעלה משהו, שרובי תיקח חסות על שרלוט. רובי נחלה כישלון חרוץ, כאשר בישרה את בקשתה של גב' דאשר למרסל. מרסל לא אהב את הרעיון והסתלק בטריקת דלת. מכאן ואילך ההיעדרויות של מרסל הפכו לתכופות יותר ויותר, האם היעדרויות אלה היו תגובה לרעיון של גב' דאשר, או שעסקינן בנושא אחר???...

  בדידותה של רובי גרמו לכך שהיחסים בין רובי למשפחת דאשר התקרבו ובמיוחד עם שרלוט, ובאחת ההזדמנויות ביקשה גב' דאשר ללמד את שרלוט אנגלית, בתקווה שהימים יהיו טובים יותר ובריטניה תעזור לצרפת לנצח במלחמה.

  היו ימים טובים יותר?
  האם מרסל חזר?
  למה מרסל כעס כל כך?
  מה הוא הסתיר מרובי?
  מה עלה בגורלם של משפחת דאשר?
  מה עלה בגורלה של רובי?
  מה קרה לשרלוט?
  מי זה לוסיין שמספר את הסיפור?
  איך תומס הטייס הבריטי של חיל האוויר המלכותי קשור לעלילה?

  ככל שהעלילה מתקדמת הסיפור מסתעף ומצטרפות דמויות נוספות אנושיות ומרתקות.

  מלבד כך שהעלילה עוסקת במלחמת העולם השנייה ומתרכזת בפריז, היא נוגעת במנעד נושאים כמו אהבת נעורים, אהבת מבוגרים, אנושיות, נחישות, שברון לב, בגרות מוקדמת, תקווה, הישרדות, אובדן, אומץ לב כשבכל פרק ישנו דגש על עוצמתה של האנושיות והתקווה.

  לשם נדיה (תקווה) יש משמעות בספר. כמו כן לשדות הפרג שמעטרים את העלילה בקטעים לא מעטים. (הפרג מייצג את יום הזיכרון לחללי המלחמות. בבריטניה עונדים פרח אדום מנייר על דש המעיל ביום הזיכרון הבריטי ב-11 בנובמבר).

  לדעתי הספר הזה הוא הספר הכי טוב של קריסטין הרמל שתורגם לעברית. הכתיבה טובה, בהירה, הדוקה, מהפנטת ומצליחה לשאוב את הקורא. אני לא הנחתי אותו מידיי במשך הסופ"ש האחרון.

  בסוף הספר קריסטין הרמל כתבה שערכה תחקיר על הקשר בין מלחמת העולם השנייה לפלורידה במסגרת הרומן של "כשניפגש שנית", ואז נתקלה בסיפורה של תושבת פלורידה, שחייה מזכירים את חייה של רובי הנדרסון. לסיפור האמיתי קריסטין הרמל רקמה דמויות בדיוניות כשברקע מלחמת העולם השנייה.

  בעיניי הכריכה מקסימה, התרגום והעריכה בפרקים מעולה. דפוס הכתיבה מוכר ולמרות זאת אני ממליצה עליו בחום.

  בשורה התחתונה: "הטובע נאחז אפילו בקנה קש".


  קריאה נעימה.

  לי יניני

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?