מגילת אחשוורוש

מגילת אחשוורוש

עזגד גולד

מגילת אסתר ריתקה את דמיונם של קוראיה ומפרשיה במשך אלפי שנים. עלילותיהם של אחשוורוש, המן, מרדכי ואסתר בשושן הבירה הצמיחו חג נוסף בלוח השנה היהודי – חג פורים. ספרו של עזגד גולד מציע פרשנות חדשה למגילה ובעקבותיה למנהגי חג הפורים.
החלק הראשון של הספר הוא פרשנות צמודת-טקסט למגילה, אשר בוחנת את הפסוקים תוך כדי התמקדות בהיבט הפסיכולוגי של דמויות המפתח שלה. שאלות פרשניות בנות מאות שנים זוכות להתייחסות מחודשת על בסיס ניתוח הפרופיל הפסיכולוגי של אחשוורוש, המן ואסתר, לצד בחינת מערכת היחסים ביניהם. פרשנות זו שופכת אור חדש ביחס לשאלות קלאסיות בניתוח המגילה, כמו למשל: מה תפקידו של הפרק הפותח את המגילה שמתאר את המשתה שבמהלכו סולקה המלכה ושתי מכס המלוכה? מדוע נאסר על אסתר לגלות את מוצאה היהודי? מדוע מרדכי מסרב להשתחוות להמן? מה עומד מאחורי התנהגותה של אסתר מול אחשוורוש והמן? ועוד.
החלק השני של הספר מוקדש להיבטים תיאולוגיים שנובעים מהפרשנות שמוצעת בחלק הראשון. מוטיב ההסתר הכפול, שמייחד את מגילת אסתר במספר היבטים, נידון בהקשר של הסיבתיות בעולם והמתח בין מעשי האדם כיצור אוטונומי ונוכחותו של האל. כמו כן, מנהגים שונים של חג הפורים, כגון משלוח מנות, שתייה ״עד דלא ידע״, מתנות לאביונים ולבישת תחפושות מתפרשים מחדש על רקע יחסם של מנהגים אלה לדמויות מפתח במגילה.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 78.00 ₪
מחיר באתר 70 .20
+ -
שם:
מגילת אחשוורוש
מחבר:
עזגד גולד
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
011050997
מוציא לאור/ספק:
רסלינג
ביקורות
 • שי 7 במרץ 2017

  פותח עיניים

  כדאם דתי, שנים התרגלתי ללמוד את המגילה דרך מדרשי חז״ל וסיפורים שזכורים לנו מהגננת. פתאום מגיע הסבר, מסודר לכל אורך המגילה, שמסביר את התרחישים השונים והתגלגלות הסיפור הנסתר ללא צורך לצאת מתחום הפשט. הייתי שמח לשמוע תיאור דומה על אישים נוספים במקרא כמו: משה רבנו, האמהות וחווית העקרות שלהן, דוד המלך... התנ״ך מלא באישיות (ואישויות) והגיע הזמן שנכיר רובד חדש לגביהם.

 • אבי 28 בפברואר 2017

  מרתק

  ממש כמו לקרוא מחדש את סיפור המגילה

 • אפי 25 בפברואר 2017

  שווה

  מומלץ מאוד לפני פורים!

 • מור 21 בפברואר 2017

  מרענן

  מפיח חיים חדשים בדמויות המוכרות של המגילה

 • מיטל 16 בפברואר 2017

  ספר שמשאיר אותך עם טעם של עוד

  מקווה שיהיה המשך בפרשנות של סיפורי תנ״ך נוספים

 • נעם 15 בפברואר 2017

  אהבתי

  דרך מעניינית לקרוא את התנ"ך

 • חן 15 בפברואר 2017

  ספר נפלא

  מעורר מחשבה ומפתיע

 • ענת 15 בפברואר 2017

  מחדש, מרענן ומקורי

  אני קוראת את מגילת אסתר כל שנה מחדש, ולא חשבתי שאוכל לראות את סיפור המגילה מזווית חדשה, כל כך מעניינת ומקורית. כל הכבוד!

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?