מבוא לפסיכולוגיה של הצמצום

מבוא לפסיכולוגיה של הצמצום

מרדכי רוטנברג

תורת הפסיכולוגיה היהודית של חתן פרס ישראל, פרופ' מרדכי רוטנברג, כבשה לעצמה אוהדים רבים בקרב מטפלים ואנשי רוח. על בסיס תפיסתו הפסיכולוגית, נוסדו תוכניות לימודים בטיפול לאור היהדות, באוניברסיטה העברית ובמקומות נוספים.

תורה זו שפותחה במשך השנים בכתיבה אקדמית, מוצגת כאן לראשונה בשפה פשוטה קולחת וקלה להבנה, לקורא מן השורה.

תורת הפסיכולוגיה היהודית של פרופ' רוטנברג, יש בה קריאת כיוון חדשה, ביקורתית ורעננה על תשתית העומק של מדעי החברה המודרניים, שלהם הוא מבקש להעמיד אלטרנטיבה. בעוד שבספריו הקודמים חשף רוטנברג את המחשבה הנוצרית המונחת ביסוד הפסיכולוגיה המערבית, בספר הנוכחי הוא מציג בשפה קלה ומובנת לכל את הפסיכולוגיה של ה"ערבות ההדדית", אותה הוא דלה מתוך המקורות היהודיים.
כאלטרנטיבה לתפיסה המערבית השולטת ולהשלכותיה על עולם הטיפול ועל תפיסת החיים של האדם המערבי, מעמיד רוטנברג קריאות כיוון עצמאיות ששורשיהן בסיפור העקדה המקראי, בתפיסתו הפרשנית של המדרש, בעולמה של החסידות ובסיפור העומק הקבלי של הבריאה מתוך הצמצום.

תורת הצמצום, הקרוצה מהמיתוס הקבלי על פיו האל צמצם עצמו מרצון כדי לפנות מקום לעולם, משמשת לרוטנברג מודל למערך החברתי ולהתנהגות האנושית הרצונית הפועלת בתוכו.

ספר זה הוא הראשון מבין סדרה של ספרים שהוצאת ראובן מס מוציאה בשיתוף פעולה עם המרכז לפסיכולוגיה יהודית. הסדרה 'נשמה', שמה לה למטרה להציע אלטרנטיבות תיאורטיות וטיפוליות לתורות הפסיכולוגיות המערביות הרווחות כיום.

פרופ' מרדכי רוטנברג מן האוניברסיטה העברית, הוא חתן פרס ישראל ועומד בראש המרכז לפסיכולוגיה יהודית בירושלים. נולד ב-1932 בגרמניה. ב-1939 עלתה משפחתו ארצה. השתתף במלחמת העצמאות. לאחר תקופה בה עסק בעבודה סוציאלית החל ללמוד סוציולוגיה וחינוך והשלים תואר שני בקרימינולוגיה ובעבודה סוציאלית באוניברסיטת ניו-יורק. לאחר תקופה בה שימש כמפקח במוסדות סגורים לנוער עבריין חזר לארה"ב ללימודי רווחה חברתית ופסיכולוגיה חברתית באוניברסיטת ברקלי. עבודת הדוקטורט שלו נערכה בבתי כלא בארה'ב ועסקה בנושא 'האחר המשמעותי - חשיבותו של האחר לדרך שבה תופס האדם את עצמו'.

ב-1970 הצטרף לסגל האוניברסיטה העברית כמרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית, וכן במכון לטרמינולוגיה ובחוג לפסיכולוגיה. ב-1980 מונה כפרופסור מן המניין. מתחילת שנות ה-80 הוא עוסק בפיתוחה של תורה פסיכולוגית חדשה ומהפכנית המבוססת על רעיונות יהודיים ארוכי שנים - 'הפסיכולוגיה היהודית'. על תורה זו זכה ב-1988 בפרס פולברייט.

למודל המחקרי שיצר נודעו השלכות לתחומים רבים של מדעי החברה: פסיכיאטריה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, עבודה סוציאלית ועוד.

בספריו ובמחקריו נותן רוטנברג תשובות לשאלות קיומיות על טיבם של האדם והחברה והיחסים ביניהם. לראשונה ניתן לשאלות אלו מענה מפרספקטיבה יהודית.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 78.00 ₪
מחיר באתר 70 .20
+ -
שם:
מבוא לפסיכולוגיה של הצמצום
מחבר:
מרדכי רוטנברג
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
011420381
מוציא לאור/ספק:
ראובן מס
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?