פרשת השבוע בראי הפסיכואנליזה

פרשת השבוע בראי הפסיכואנליזה

ז'אן-ז'רר בורשטיין

'מיום שבא ספר זה לעולם הוא מתייצב בכל דור ודור; ואין לך דור שאינו מתווכח עמו, ואין לך דור שאינו מתיישב עמו. אי אתה אומר, שהדורות יוצאים להקביל את פניו ברוח נמוכה ומוכנים לשמוע את דברו; הרבה פעמים הם נענים לו במורת רוח ובזעם גדול. אבל תמיד הם עוסקים בו כעושים בחייהם, מתייצבים לפניו בגבול מציאותם' (מרטין בובר, 'בן דורנו והמקרא', דרכו של מקרא, ירושלים תשכ"ד, עמ' 14).

מובן המסורתי משמשת הקריאה בתורה בסדר פרשות השבוע כמופת ייחודי של קריאה בקול רם, המזמינה את קהל השומעים להיות שותפים פעילים בלימוד ובקריאה בתורה. הלימוד ב'סדרא' - בפרשות השבוע - היה למסדר לוח השנה היהודי, באופן המזמין ומחייב את הציבור להיות לשומעים, ללומדים ובעיקר לפרשני התורה.
החיבור שלפנינו הוא הצעה לקריאה פסיכואנליטית לאקאניאנית בפרשות השבוע. זהו פרויקט תובעני ומתמשך של הפילוסוף והפסיכואנליטיקאי החשוב ז'אן-ז'ראר בורשטיין, שבו הקריאה בפרשות השבוע מאפשרת, בעיניים מודרניות עכשוויות ומדעיות, לבחון מחדש יסודות של התרבות המערבית ורעיונות הומניסטיים שמתעוררים מתוך השיח המקראי. אין זו קריאתו של המאמין, גם לא של הכופר; זוהי קריאתו של הנענה לתת לפרשנות של הלא־מודע להיות האצבע המורה בזמן הקריאה בתורה.
ד"ר חנוך בן־פזי, המחלקה למחשבת ישראל, אוניברסיטת בר־אילן
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 88.00 ₪
מחיר באתר 79 .20
+ -
שם:
פרשת השבוע בראי הפסיכואנליזה
מחבר:
ז'אן-ז'רר בורשטיין
כריכה:
קשה
שפה:
עברית
מק"ט:
011786587
מוציא לאור/ספק:
עלים
ביקורות
 • יואל 21 ביולי 2017

  ספר מעניין ומעורר מחשבה

  נסיון ראשוני לקשור בין פסיכואנליזה לאקניאנית לבין תפיסת המקרא ופרשות התורה.
  אין זו קריאה קלה, אך היא מאתגרת ופותחת ערוצי מחשבה חדשים לגבי הקשר בין השניים.
  והמחבר מראה שהמקרא הינו שיטתי במבנהו וחותר כמו הפסיכואנליזה להגעה לגאולת הנפש.
  מומלץ לנסות!

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?