בכוחותיה העצמיים

בכוחותיה העצמיים

ערן אלדר

בכוחותיה העצמיים / אלדר ערן

עם קום המדינה וסיום שלטון המנדט הבריטי איבדה מועצת עיריית תל אביב את מעמדה כמוקד כוח פוליטי עצמאי, ובמקביל התלוננה על קיפוח תקציבי מצד ממשלת ישראל ודרשה להסדיר מחדש את היחסים הרשמיים בין הרשות המקומית לשלטון המרכזי. המחלוקות שנוצרו בין עיריית תל אביב לבין ממשלת ישראל היו רבות ונגעו בתחומים שונים, ביניהם סיפוח יפו ושכונות הספר, התקציבים השנתיים, החינוך, הבריאות, התחבורה, גבולות העיר ועוד. ספרו של ערן אלדר עוסק בתיאור ובניתוח ההשפעה שהייתה לשלטון המרכזי ולרשויותיו השונות על התפתחותה האורבנית של תל אביב בשלהי תקופת המנדט ובעשורים הראשונים לקיומה של מדינת ישראל, עד שנת 1973.

ההתפתחות האורבנית של תל אביב על כל היבטיה מתוארת ונבחנת בספר זה מנקודת המבט של מערכת היחסים בין השלטון המרכזי לשלטון המוניציפאלי. הנחת המוצא של הספר היא שלמדיניות של השלטון המרכזי וליחסו לעיר השפעה על התפתחותה של העיר הן בתחום האורבני-הפיזי והן בתחום החברתי והכלכלי, כמו גם השפעה ביחס למידת האוטונומיה שלה. השפעה זו באה לידי ביטוי בחקיקה, בתקציבים ובסדרי עדיפויות. סוגיה זו נבחנת במטרה לברר האם יחסה של ממשלת ישראל לתל אביב היה שונה מיחסו של השלטון המנדטורי – ואם היה שוני כזה, מה היו סיבותיו ומה הייתה השפעתו.

ערן אלדר עוסק בעמדות ה"סובייקטיביות" של הנוגעים בדבר, כלומר כיצד פירשו פרנסי העיר את היחס אליהם ואת השפעתו ומה היה יחסו של השלטון המרכזי לעיר ולחברה העירונית; מנגד הוא מתאר את השפעתה של המדיניות הממשלתית על התפתחות העיר בתחומים שונים: המרחב העירוני, הדמוגרפיה, הכלכלה העירונית ועוד. מחקר חלוצי זה מבוסס על מקורות ארכיונים רבים והוא מהווה תרומה חשובה להבנת הדינמיקה האורבנית של תל אביב – ולמעשה גם של ההתפתחות האורבנית בארץ ישראל ובמדינת ישראל.

ערן אלדר הוא דוקטור להיסטוריה של עם ישראל, מתמחה בהיסטוריה אורבנית בישראל; עוסק בחקר החברה הישראלית בעשורי המדינה הראשונים.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 94.00 ₪
מחיר באתר 84 .60
+ -
שם:
בכוחותיה העצמיים
מחבר:
ערן אלדר
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
013750075
מוציא לאור/ספק:
רסלינג
ביקורות
  • משה 6 במאי 2018

    ספר מעולה, אהבתי מאוד

    כתוב מצויין ומרחיב את הדעת

  • דנה 3 באפריל 2017

    ספר מרתק

    הספר הטוב ביותר שנכתב על ההיסטוריה של תל אביב. מומלץ מאוד.

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?