רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים

רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים

הרסגור מיכאל ופוקס אהוד

רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים / הרסגור מיכאל ופוקס אהוד

- לא כדאי להכריז מלחמה על מצביא מנוסה ורעב, גם אם הוא נמוך
- שם המשפחה לא קובע. עובדה: מולטקה "הצעיר" הוא לא מולטקה "הזקן"
- גם במלחמה כדאי לאכול כמו שצריך. תלמדו מפאפא ז'ופר
- לפעמים עצה טובה מאם הבית יכולה להכריע מלחמה
- מי שבורח מהקרב, לפעמים הקרב רודף אחריו. אפילו עד פריז
- ומלחמה זה לא פיקניק, תשאלו את הצופים הנמלטים מ"בול ראן"

רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים, הוא מסע מרתק בין החלטות של מנהיגים ושל מצביאים. בין מנצחים ובין מפסידים, בין גאונים ובין כסילים. מאירופה של המאה ה-18, לאמריקה של המאה ה-19, ולמלחמות העולם של המאה ה-20, ועד לישראל של המאה ה-21. שמונה אירועים מכוננים שבהם התקבלו הכרעות היסטוריות מוצלחות ואיומות, כאלה שהובילו לתהילה וכאלה שהסתיימו במפלה.

פרופ' מיכאל הרסגור, שמוכר לכל חובב היסטוריה ישראלי, וד"ר אהוד פוקס, מומחה לתורת קבלת החלטות, בוחנים באיזמל חד איך היכו הצרפתים של נפוליאון הראשון את הפרוסים העלובים, למה גרמה הפרוסטטה של נפוליאון השלישי, כיצד השפיעו תסביכי הקיסר וילהלם השני על מלחמת העולם הראשונה, ואיך ניצחה פינלנד הקטנה את ברית המועצות הגדולה - מסטאלין ועד לינקולן, מ"הנס על המארן" ועד "יום הדין של צרפת". כל אלה וגם פרק אחד על ההחלטות המוצלחות והגרועות של מנהיגי מדינת ישראל בעשור האחרון.
הנה הם לפניכם, גיבורי ההיסטוריה, בלי כפפות.

ילדותו המוקדמת והמאושרת של פרופ' מיכאל הרסגור עברה בצרפת ומאז נותרה בו אהבה לכל דבר צרפתי. משפחתו שהיתה ממוצא רוסי החליטה בשנת 1932 לעבור לרומניה מסיבות כלכליות, ושם נלכדה בתקופת מלחמת העולם השניה. הוריו נספו והוא עצמו הושלך לבית הסוהר ע"י המשטר הפשיסטי באשמת השתייכות לתנועת "השומר הצעיר", כשהוא נושא גזר דין של עשרים שנה, ממנו ריצה שנתיים וחצי. עלה לארץ בשנת 1949 והצטרף לקיבוץ זיקים ואף נתן לו את שמו. החל ללמוד היסטוריה באוניברסיטת ת"א ונשלח מטעמה לצרפת, שם קיבל את הדוקטורט מממשלת צרפת ומהסורבון. שימש שנים רבות כפרופסור מן המניין בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב. עמדותיו החדות בנושאים היסטוריים שונים מוכרות לרבים מתוכניתו רבת השנים והמאזינים בגלי-צה"ל, "שעה היסטורית".

ד"ר אהוד פוקס לימד למעלה מ-10 שנים את "תורת קבלת החלטות" במסגרת בית הספר ללימודי מוסמכים לתלמידי התואר השני במחלקה להנדסת תעשיה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
עבודת הדוקטורט שלו "Aspects of Decision Theory" נכתבה בהנחיית Prof. Prasanta K. Pattanaik, מהמובילים בעולם בתחום. מאז הוא מנסה לקשור בין החלטות פוליטיות, צבאיות והיסטוריות ובין תורת קבלת ההחלטות הכמותית הקלאסית שפותחה עבור התחום הכלכלי.
ד"ר פוקס שימש כסמנכ"ל בכיר ב"מפעלי ים המלח" וכיהן כיו"ר הדירקטוריון ו-C.E.O של "קבוצת הברום". באותה תקופה נמנה גם על ההנהלה הבכירה של קונצרן "כימיקלים לישראל" (כי"ל). ספרו "נפילים או נפלים" (2008 בהוצאת "סער"), בחן את קבלת ההחלטות של ראשי ממשלות ישראל.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 94.00 ₪
מחיר באתר 84 .60
+ -
שם:
רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים
מחבר:
הרסגור מיכאל ופוקס אהוד
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
ISBN #1:
0001-2671
מק"ט:
010010848
מוציא לאור/ספק:
דביר
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?