על האינדיאנים ועל הזכות למלחמה

על האינדיאנים ועל הזכות למלחמה

פרנסיסקו דה ויטוריה

בשני החיבורים שלפנינו, על האינדיאנים ועל הזכות למלחמה, המתפרסמים כאן לראשונה בעברית, יוצק פרנסיסקו דה ויטוריה את יסודות המשפט הבין-לאומי, כפי שהוא מוכר לנו כיום. דה ויטוריה מפתח כאן, לראשונה, דיונים ומושגים שהיו עם הזמן לנכסי צאן ברזל אקטואליים ואקוטיים במשפט הבין-לאומי ובאֲמָנות בין-לאומיות בנות זמננו, ובמיוחד בשעה זאת: כיצד לנהוג במעשי ביזה שבוצעו במהלכם של קרבות? כיצד להתייחס לשבויי מלחמה? כיצד להתייחס לבני ערובה? כיצד להתייחס למי שאינם מעורבים בלחימה ולאזרחים שנקלעו במקרה לשדה הקרב? שאלת החפים מפשע; שאלת ההרג הבלתי מידתי, או הבלתי מבוקר; האחריות הישירה והעקיפה למלחמה ולתוצאותיה; השתתפות במלחמה בלתי צודקת, אחריותו האישית של השליט להחלטה על יציאה למלחמה מעין זו ואחריותם הישירה והעקיפה של הנתינים הלוקחים חלק בלחימה.
שני החיבורים שלפנינו נטועים עמוק בפולמוסים התוך-אירופיים של ראשית העת החדשה המוקדמת על אודות חוק הטבע ומשפט העמים, והשפיעו על התביעות של שליטים אירופאים בני התקופה ל- imperiumו-dominium (אימפריאליות ושליטה) על טריטוריות שמעבר לים ועל האוכלוסיות הילידיות המאכלסות אותן. רעיונותיו של דה ויטוריה תרמו ליישומם של "החוקים החדשים" במושבות הספרדיות ביבשת אמריקה. חוקים אלה, שיצאו לפועל ב-1556, סיימו בפועל את שיעבוד האינדיאנים ואת עבודות הפרך שלהן נידונו. אך הדיון בסוגיות רמות מעלה אלה חורג בהרבה מגבולות התקופה ומשפיע השפעה מוכחת על הפרשנות השגורה בימינו-אנו. דה ויטוריה משקיף על הדברים מזווית הראייה האוניברסלית וההומנית. בדרכו זו, דה ויטוריה עושה שימוש אפקטיבי בשילוב שבין חוקי הקניין, המשפט האזרחי, דיני משפחה והמשפט הפלילי.
דש ימני
ד״ר נתן רון – חוקר ומתרגם – הוא עמית מחקר בבית הספר להיסטוריה שבאוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטור שכתב באוניברסיטת חיפה עוסקת ביחסו של ארסמוס לאסלאם ולטורקים. מאמריו עוסקים במחשבתו של ארסמוס, ובמיוחד ביחסו ל"אחר". לתרגומו הנוכחי קדמו תרגומים מלטינית לעברית של "השבח לטיפשות" מאת דזידריוס ארסמוס, "מכתבי אנשים חשוכים" מאת אולריך פון הוטן ואחרים.
פרופ' עמוס מגד מלמד בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת חיפה. ספריו ומאמריו עוסקים בזיכרון החברתי של העמים האינדיאניים באמריקה התיכונה, בין המאות החמש-עשרה לשמונה-עשרה, בהיסטוריה של העוני באמריקה הלטינית ובהיסטוריה של נשים חד-הוריות במקסיקו בתקופה הקולוניאלית המוקדמת.
דש שמאלי
פרנסיסקו דה ויטוריה נולד בעיר ויטוריה שבצפונה של ספרד סביב שנת 1480. ב-1515 הוסמך על ידי הכינוס הכללי של המסדר הדומיניקני בנאפולי כמרצה למשנתו של פטרוס לומברדוס. ב-1520 התקבל לאוניברסיטת הסורבון בפריז, ושם השלים את לימודיו כמוסמך לתיאולוגיה. ב-1526 מונה לראש הקתדרה הראשונה לתיאולוגיה באוניברסיטת סלמנקה, ובה כיהן עד למותו, ב-1546. דה ויטוריה דאג לטפח דור של תלמידים רמי מעלה, שהיו למורים דגולים במרכזי הלמידה והידע החשובים באירופה, ובמקביל – לנושאי משרות רמות בכנסייה.

על העטיפה: האחים דה ברי, הולנד, הכובש הספרדי ניצב מול הילידים, תחריט עץ
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 84.00 ₪
מחיר באתר 75 .60
+ -
שם:
על האינדיאנים ועל הזכות למלחמה
מחבר:
פרנסיסקו דה ויטוריה
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
012230889
מוציא לאור/ספק:
מאגנס ספרות עכשיו
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?