איקיגאי

איקיגאי

גרסיה הקטור ומיראייס פרנססק

היפנים ידועים באריכות חיים.
מילה אחת מסתורית מסכמת את סודם. איקיגאי.
איקיגאי הוא תכלית הקיום. הוא מניע את החיים ומאט הזדקנות. הוא הסיבה שבגללה קמים בבוקר. היפנים מאמינים שלכל אדם יש איקיגאי. הוא חבוי עמוק בכל אחד מאיתנו. השאלה היא איך מגלים אותו בתוכנו.
כדי לענות על השאלה הזאת, יצאו מחברי איקיגאי למסע מרתק. הם הגיעו עד לכפר קטן באי אוקינאווה שרבים מתושביו בני יותר ממאה, ובין מסיבות קריוקי, משחקים ספורטיביים וחגיגות יום הולדת נחשפו לסודות המקומיים. הם למדו על חשיבותה של עבודה אחרי גיל הפרישה, על כוחן של השתייכות לקהילה ותרומה לחברה ועל מרכיביה של תזונה נכונה. הם בחנו עקרונות של שיטות להתפתחות אישית לצד אמנויות לחימה, וליקטו תרגילים שמחברים בין גוף לנפש. מכל אלה הרכיבו ארגז כלים שבעזרתו תוכלו גם אתם למצוא את האיקיגאי שלכם. כי מי מאיתנו לא רוצה חיים ארוכים ומאושרים?
הקטור גרסיה נולד בספרד ועבד כמהנדס תוכנה במרכז CERN בשווייץ. לפני יותר מעשור עבר ליפן, ומאז הוא כותב ספרים על התרבות היפנית.
פרנססק מיראייס הוא סופר ספרדי עטור פרסים.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 94.00 ₪
מחיר באתר 84 .60
+ -
שם:
איקיגאי
מחבר:
גרסיה הקטור ומיראייס פרנססק
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
011374199
מוציא לאור/ספק:
כנרת
ביקורות
 • לי יניני 15 באוגוסט 2018

  מעניין

  פתגם יפני: "רק אם תמשיכו להיות פעילים, תרצו לחיות מאה שנה"


  כולנו רוצים לחיות מאה שנה. השאלה היא: איך? באיזו איכות? האם המטרה היא לחיות שנים רבות? או שהמטרה שונה?

  בצירוף מקרים מעניין אתמול התבשרנו ב-ynet שהאישה המבוגרת בעולם, נאבי טאג'ימה הלכה לעולמה בגיל 117. בשיא עולמי החזיקה צ'יו מיאקו ממחוז קאנגאווה. טאג'ימה נולדה ב-4.8.1900 בעיירה קיקאי בדרום יפן. לפי המרשתת היא מתוארת כחביבה, סבלנית, אהבה קליגרפיה, וניזונה בעיקר מסושי וצלופחים. לאחר מותה של טאג'ימה, האישה שמחזיקה בתואר המבוגרת בעולם, גם מתגוררת ביפן- גב' צ'יו יושידה. היא מתגוררת במחוז קאנגאווה, ובעוד מספר ימים תחגוג את יום הולדתה ה-117.

  שתי הנשים הנוספות שחיו זמן רב יותר היו: הצרפתייה ז'אן קלמן (נפטרה בגיל 122) והאמריקאית: שרה קנאוס (נפטרה בגיל 119). אצלנו בישראל, בשנה שעברה הלך לעולמו ניצול השואה ישראל קרישטן, בגיל 114, והחזיק בתואר הגבר המבוגר בעולם במשך יותר משנה.

  פירוש המושג "איקיגאי" – "האושר טמון בפעילות מתמדת". בדומה ללוגותרפיה על פי גישתו של הנוירולוג והפסיכיאטר ויקטור פראנקל המתמקדת ב"שאיפה למשמעות". תפיסתו של ד"ר ויקטור פראנקל פותחה לאחר שנכלא במחנה ההשמדה במלחמת העולם השנייה. ד"ר ויקטור פראנקל גולל את תורתו על-פני מספר ספרים ידועים בנושא; "האדם מחפש משמעות", "הזעקה הלא-נשמעת למשמעות", "השאיפה למשמעות" ועוד. כל הספרים הודפסו לפני מספר שנים, בהוצאת דביר וחלקם עדיין בספרייה הפרטית שלי.

  הספר "איקיגאי" מרחיב את היריעה... מסתבר שחוקרים חקרו ומצאו שבאי אוקינאווה ביפן, המאוכלס בכמאה אלף תושבים, יש 24.55 תושבים שחצו את גיל מאה. הכיצד זה שבעיירה אוגימי המונה כ-3000 תושבים ישנה תוחלת חיים גבוהה כזו? אגב על שם התופעה הכפר נקרא: "כפר אריכות ימים".

  החוקרים האמינו שהתרומה לאריכות ימים נתמכת מהתזונה הבריאה, החיים באוויר צח, שתיית תה ירוק ובמיוחד האקלים הסובטרופי. בנוסף גילו החוקרים שאנשים אלה, בדרך כלל לא חשים רגשות טינה, והם מתייחסים לכל אדם כאילו הוא קרוב משפחה, גם אם מעולם לא פגש את אותו אדם. עוד מתברר שההשתייכות לקהילה, חיי חברה, ושיתוף פעולה, תורמים לא פחות מהדברים האחרים שנמנו כאן.

  דוגמאות נוספות, המושג פרישה לא קיים אצל האנשים שמאריכים ימים. הם אוכלים רק עד 80% ממה שיש על גבי הצלחת. (אגב, זו הסיבה שהאוכל היפני מוגש בצלוחיות קטנות, ורק המנה העיקרית בצלוחית מעט גדולה ביחס לצלחות האחרות). אנשים אלה מתמקדים בחיוך, חברים, חוברים לטבע, מכירים תודה, ונוכחים את רגעי ההווה ללא התייחסות לעבר.


  הספר מאגד טיפים על איך להישאר צעירים, איך לחיות חיים ארוכים, איך למלא כל זמן פנוי למציאת תכלית, ואיך זמן פנוי הופך להתפתחות אישית. הפרקים מאגדים בתוכם מנהגים, פתגמים, סוגי תזונה, תרגילים, והתמודדות עם אתגרים בצורה שכלתנית, שלא תדאיג ותזקין אותנו.

  בסוף הספר הכותבים: הקטור גרסיה ופרנססק מיראייס, מקבצים את עשרת הכללים של ה"איקיגאי".


  בעייני ספר מעניין, המודפס בכריכה קשיחה, ערוך טוב שמתיימר להשיב על השאלה, איך אנשים מצליחים לחצות את גיל מאה.

  לדעתי ספר חביב ונחמד שמצטרף לטרנד העולמי של: תפסיקו לאכול סוכר, מלח, דגים מעושנים, מטוגן וכו. לעומת זאת הרבו לאכול ירקות ופירות, שיבולת שועל, קטניות ותרבו בשתיית מים, ואם אתם ביפן תאכלו הרבה אורז וסושי.

  המלצה שלי: תיהנו מכל דבר, חם היום? בא לכם גלידה? לכו על זה!  (בתנאי שאין איסור על אכילת סוכרים)

  לסיכום אני מאמצת את דבריה של ג'ון באאז: "בן אדם אינו יכול לבחור כיצד ימות ומתי, הוא יכול להחליט כיצד יחיה", לכן תיהנו ממה שיש. אל תשכחו להגיד תודה ולהפנים, שכל יום שעובר לא חוזר, ואם בא לכם ספר רוחני לכו על זה.

  לי יניני
כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?