גומחת האורות

גומחת האורות

אבי אלקיים

גוּמחת האורות מאת אבּוּ חאמד מחמד אל־ע֗זאלי זכה להיכנס לאוצר הספרים של המיסטיקה העולמית כיצירת מופת לדורות. במרכזו פירוש עמוק על דרך הסוד של פסוק האור בקוראן (סורת האור, פסוק 35), שהיה לסמל מרכזי בזרמים העיקריים של המיסטיקה הצוּפית. מפאת חשיבותו הרבה תורגם החיבור לעברית פעמיים בימי הביניים, ובמשך דורות רבים שימש מקור השראה לפילוסופים ולמקובלים בעולמה של היהדות. עתה תורגם חיבור זה מחדש לעברית בת־זמננו. חיבור מופתי זה, מורה נבוכי הזמן של המסע הפנימי למִסתורין של האור האלוהי, הוא פרק חשוב ומרכזי בתולדות הרוחניות האנושית, ומקום רב ונכבד נועד לו ברוחניות הישראלית החדשה.

דש ימני

ד"ר אבי אלקיים הוא ראש המחלקה למחשבת ישראל וראש מרכז שלמה מוסיוף לחקר הקבלה, הפקולטה למדעי היהדות, אוניברסיטת בר אילן. הוא עורך משותף של דעת – כתב עת לפילוסופיה יהודית ולקבלה, מייסד ועורך משותף של קבלה – כתב עת לחקר כתבי המיסטיקה היהודית. ספרו המסע לקץ הימין: בשורת הגאולה השבתאית למשורר משה בן גדעון אבּודיֶנטֵי זכה בפרס שמואל טולידאנו לחקר קהילות ישראל בספרד מטעם האוניברסיטה העברית. מתרגם שירה ערבית מיסטית ימי־ביניימית ושירה ערבית מודרנית ונמנה עם מייסדי קבוצת דרך אברהם לדיאלוג רוחני בין יהודים ומוסלמים.


דש ימני למטה
בסדרה קלאסיקה ראו אור:
מיגל דה סרוונטס, מערכונים,
בתרגום מנחם ארגוב
אפולוניוס איש רודוס, ארגונאוטיקה,
בתרגום אברהם ארואטי
מרטין לותר, ארבעה חיבורים תאולוגיים
בתרגום רן הכהן
שלמה רובין, תהילת הכסילים, בעריכת יעקב שביט ויהודה ריינהרץדש שמאלי+ תמונה

אבּוּ חַאמֶד מֻחַמַּד אִבְּן מֻחַמַּד אל־טּוּסִי אל־עַ֗זַאלִי (1111-1056/7) נודע כאחד מגדולי האינטלקטואלים שקמו באסלאם בכל הזמנים, "מופת האסלאם ופאר הדת" (חֻגַ֗הֿ אל־אִסְלַאם זין אל־דִּין), "מחיה הדת" (מֻחיי אל־דִּין), איש הלכה לפי האסכולה השׁאפעית, סיני ועוקר הרים, תאולוג אַשְׁעַרִי מבריק ומיסטיקן צוּפי שזכה לחוויות פנימיות עמוקות. אל־עַ֗זַאלִי היה פורה מאוד בכתיבתו, והותיר אחריו קרוב ל־75 חיבורים, שייחוסם לו אינו מוטל בספק. לחיבורו המרכזי אִחְיַאא' עֻלוּם אל־דִּין (החייאת מדעי הדת) הייתה גם השפעה מכרעת על התחדשות היהדות בארצות האסלאם בימי הביניים. גדולתו בכך שידע לאזן את כפות המאזניים בין הלכה, פילוסופיה ומיסטיקה, וכך כבשה הגותו את לב האסלאם הסוּני האורתודוקסי.


דש שמאלי למטה

מנורת זהב וזכוכית מראשית המאה ה-14, מתקופת השושלת הממלוכית, ממסגד תקי אל־דּין בסוריה. מאוסף המוזיאון הבריטי בלונדון. הקליגרפיה המעטרת את המנורה היא ציטוט מסורה 24: האור, פסוק 35.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 118.00 ₪
מחיר באתר 106 .20
+ -
שם:
גומחת האורות
מחבר:
אבי אלקיים
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
012230878
מוציא לאור/ספק:
מאגנס ספרות עכשיו
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?