הצופה שנרדם

הצופה שנרדם

אורי בר-יוסף

הצופה שנרדם / בר-יוסף אורי

הנה התשובה המוסמכת — אך המרעישה בפשטותה — על שאלה שלא מרפה כבר 40 שנה: מדוע נתפסה ישראל בלתי מוכנה במלחמת יום הכיפורים?

•ב־1972 הוכנו אמצעי איסוף מיוחדים שיבטיחו התרעה של 48 שעות לפני פרוץ מלחמה.

•האמצעים הוכיחו את יעילותם והוגדרו כ"פוליסת הביטוח של מדינת ישראל". ראש אמ"ן ראה בהם את הערובה לכך שלא נופתע אם ה"קונספציה" תתברר כמוטעית.

•בשבוע שלפני פרוץ המלחמה דרשו בכירי אמ"ן להפעיל את האמצעים. זעירא סירב, אך נתן לממונים עליו להבין שהם פועלים ושההערכה הרגועה של אמ"ן נסמכת גם עליהם.

•כתוצאה מכך המתינו מקבלי ההחלטות עם גיוס מילואים עד שכבר היה מאוחר מדי.

ב־40 השנים שחלפו מאז מלחמת יום הכיפורים התפתו רבים מהכותבים על המלחמה ללכת שבי אחרי טיעונים חסרי שחר: המרגל המצרי, אשרף מרואן, שהיה כביכול סוכן כפול; גולדה מאיר ומשה דיין שהסתירו לכאורה מזעירא יוזמה מדינית חשובה; או הטענה שתרגיל ההונאה המצרי הפך את אמצעי האיסוף המיוחדים לחסרי תועלת. אלא שהניסיון להסיט את הדיון על שורשי הכשל לכיוונים חדשים לא יכול לשנות את המציאות של ערב המלחמה. את המציאות שמתאר ספר זה.

מאז יצא לראשונה, לפני כתריסר שנים, נערמו על המדף עוד ספרים, עוד זיכרונות, עוד עדויות, עוד מחקרים, עוד תמלילים. מהם שהציעו תיאוריות מסעירות, אחרים — גילויים שערורייתיים, מקצתם פרשיות עסיסיות. אך במלואת 40 שנה למלחמת יום הכיפורים הצופה שנרדם מאת אורי בר־יוסף הוא עדיין ספר היסוד להבנת שורשי המחדל.

פרופ' אורי בר־יוסף מלמד במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת חיפה, והוא מחברם של מחקרים וספרים רבים על אסטרטגיה, צבא ומודיעין. ספרו הצופה שנרדם יצא לאור לראשונה בשנת 2001. ספרו המלאך: אשרף מרואן, המוסד והפתעת מלחמת יום כיפור יצא לאור בשנת 2011. שניהם ראו אור בהוצאת זמורה־ביתן.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 95.00 ₪
מחיר באתר 85 .50
+ -
שם:
הצופה שנרדם
מחבר:
אורי בר-יוסף
כריכה:
קשה
שפה:
עברית
ISBN #1:
0003-14013
מק"ט:
010032303
מוציא לאור/ספק:
זב"מ
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?