מרוקו ארץ של ניגודים

מרוקו ארץ של ניגודים

אברהם (אבי) אביזמר

קוראים לי פיהום תיקאאא, לעזאזזזז ולחבאבבבב דייאלי (קוראים נאמנים, יקרים ואהובים שלי...)
אני מגיש לכם בזה את הספרים הרביעי והחמישי שלי על אודות המגרב, ועל אודות קורותיהם של היהודים במרוקו. ארזתי זאת בעבורכם בפורמט של אלבום, וכתבתי אותו בשפה ציורית, פשוטה, נהירה ונעימה. עוד מסופר בספר זה על חבלי ארץ הולדתי ועל מפגשיי הבלתי אמצעיים עם רחובות (דרובאת) וסמטאות (זנקאת) ״המלאח״ הבלות, שרק שמותיהם של הרחובות והסימטאות: דרב׳ דל-סלוואת, דרב׳ דל-חכם, דרב׳ דל-מערה, דארב׳ טוויל ועוד) מעידים על עברן המפואר, עם הבתים הנטושים, עם החדרים הטחובים והאפלים, עם בתי הכנסת, עם ״המצבות״ הדוממות ב״בית החיים״, המביעות עוצמה מחד גיסא ורעדת קדושה מאידך גיסא, עם הערים ״היהודיות״ (פאס - עיר של ישיבות ותלמודי תורה, מקנאס - ירושלים של מטה, כך היא כונתה, ספרוּ, עיר ״המקובלים״, דבדו - עיר ״הכוהנים״, על שום הכוהנים הרבים בעיר זו, ועם בני האדם והסיפורים עליהם ושלהם, והאנשים שחיו במרחב שבין האוקיינוס ועד הסהרה, בין פסגותיו הגבוהות של האטלס ועד מורדותיו של עמק האוריקה, בין הרי הריף ועד תפילאלת. אנשים שנופי ארץ הולדתם היו טאפראות, תרודאנת, טארהאזות, וורזאזאת, סקורה, זאגוּרה, איסאווירה (מוגדוֹר), נטיפה, ספרו, קולומבשאר, טלאמסן, אוג‘דה, אזִמור, דימנאת, רבּאט, טנג‘יר, וואזאן, תיטוואן, שפשאוון, אל-חוסימה. נאדור ותאלווין, דאר אל ביידה (קזבלנקה), סאפי, אגדיר, טיזנית, בני-מלאל, תולאל ואזיאלל.
על אודות הספר: הספר נועד לנו ולילדינו, אנשי הדור הצעיר בארץ ובתפוצות, ולכל המתעניינים במרוקו - הארץ היפה, הרחבה ורבת הפנים הזו, שהייתה לא רק בית יוצר, מקור תורה, אור מופלא, אלא גם בית, משכן, ״מקלט“ ומקום מנוחה אחרון ליהודים במשך כ-26 מאות שנים. עתה מרוקו מקבלת אותנו, הבאים אליה מישראל ומן הפזורה, בזרועות פתוחות ובמידה מופלאה של הכנסת אורחים. על כך אעיד בעצמי, ועל עדותי יוסיפו את עדותם כל מי שנסעו עמי למרוקו ב-15 השנים האחרונות.
לכם, היוצאים למרוקו כדי ליהנות מן המראות, מן הנופים, מן הריחות ומן הטעמים, הספר חיוני ביותר. הוא יסייע לכם להכיר ארץ רחבת ידיים זו, יספק לכם את הנתונים המעודכנים ביותר על מרוקו היום וישמש לכם בעיקר מעין ״מורה נבוכים״ באשר לארץ זו בכלל ובאשר ליהודים שחיו וחיים בה בפרט.
על אודותיי: אני איש חינוך ועט, וכבר פרסמתי מאמרים רבים העוסקים בחינוך ובמסעות בעולם בכלל, ואל הקהילות היהודיות בפרט. ספרי הראשון „מרוקו- ארץ המאגרב“ יצא לאור בשנת 1995 בהנפקת 3,000 עותקים ואזל מן המדפים. ספריי השני והשלישי יצאו לאור בשנת 2007 בהנפקת 5000 עותקים ונוחלים הצלחה בחנויות הספרים. הראשון ״מרוקו - יהדות בצל האסלאם״ והשני ״מרוקו - המדריך למטייל״. את שני הספרים כרכתי באריזה אחת. משיצא אלבום מפואר זה לאור, המסכם באומר ובתמונה כ-27 שנים של מסעות לארץ שהייתה משכנם של יהודים רבים במשך מאות שנים.
הספרים משמשים את הנוסעים לארץ מופלאה ומכניסת אורחים זו בבחינת ״מורה דרך כללִי ויהודי״. כעת, שוקד אני על הוצאה לאור של עוד ספר על מרוקו בכלל ועל יהודי מרוקו בפרט, ושיעסוק הפעם בחכמים הרבים שהיו במרוקו.
נולדתי בדאר אל ביידה (קזבלנקה) ועליתי ארצה בהיותי בן ארבע (לאחר שלוש שנים במרוקו ושנה במרסיי שבצרפת). אני בן למשפחה ברוכת ילדים ישתבח שמו לעד של מלך מלכי המלכים ה׳ יתברך. גדלתי והתחנכתי ביפו, במוסדות של חב“ד, בכפר חב“ד, ובישיבת פוניבז‘ בבני ברק. את שירותי הצבאי עשיתי בשייטת הסטי“לים. אני בוגר המכללה לפיקוד ומטה של צה“ל. אני בוגר אוניברסיטת ת“א בחוג להיסטוריה כללית, וכן אני בוגר הפקולטה לחינוך במכללת בית ברל, וגם בוגר המסלול להסבת אקדמאים להוראת ההיסטוריה, והקורס למנהלי בתי ספר במכללה.
עם שחרורי מצה“ל ניהלתי את הפנימייה ״מבואות ים״ במכמורת, וכן הרציתי ביחידה ללימודי חוץ של אוניברסיטת חיפה ובמקומות רבים אחרים בנושאים הקרובים ללבי: יהדות והיסטוריה של עם ישראל. גם לימדתי היסטוריה, ידע העם והמדינה, תנ“ך, יהדות, מחשבת ישראל ותושב“ע בבתי ספר בתל אביב, בחיפה, בחדרה, במכמורת ובאור עקיבא.
אני נשוי לאתי, אב לארבעה ילדים (אשריאל, ימית, סער וחופית) וסב לשנים עשר נכדים, לעת עתה (בר, קטי, ירדן, נורי, גל, עלי, רומי, הלל, עידו, ינאי, תומר ועומר). לאחר שנדדנו ברחבי הארץ (זה גורלה של משפחה ״צבאית״), החל ביפו, דרך בת ים, רמת גן, חיפה, אופירה (שארם א-שיח'), קריית אונו ומכמורת, קבענו את מושבנו בקיסריה.
אני מקווה בכל לבי שתמצאו עניין באלבום זה, כי יש בו לא רק מידע אלא גם הרבה מן האהבה הגדולה שיש בי למרוקו: האנשים והארץ!
אלחבאבבבב, הגם ששיקעתי בספר זה את כל כוחותיי וידיעותיי ועשיתי כמיטב יכולתי להעמידו בפניכם שלם ומדויק, הן אפשר שנפלו בו שגיאות או אי-דיוקים, ועל כן אשמח מאוד לקבל תגובות. אני מבטיח לבדוק היטב כל הצעה לתוספות או לגריעות או לתיקונים ולהעמיד דברים על מכונם המתוקן, אם אכן יש הצדקה לתיקון, במהדורות הבאות עלינו לטובה, ובכך תבואו ״המתקנים״ על הברכה.
שלכם, כמו תמיד. אביזמר
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 260.00 ₪
מחיר באתר 234 .00
+ -
שם:
מרוקו ארץ של ניגודים
מחבר:
אברהם (אבי) אביזמר
כריכה:
קשה
שפה:
עברית
מק"ט:
013920583
מוציא לאור/ספק:
שטיינהרט-קציר
ביקורות
 • וינטרניץ ניקול 13 ביוני 2019

  מרוקו ארץ של ניגודים הספר החדש

  הספר המוצלח ביותר על המדינה מרוקו ערוך יפה ומסודר עם תמונות מרהיבות לעין ען תוכן רב, אני נהנית ממנו ממליצה בכל בית מרוקני ולכל מדריך

 • רוני דדון 10 ביוני 2019

  הספר ..מרוקו ארץ של ניגודים.

  אני שמח להיות מהראשונים שרכשו את הספר של הסופר/המחנך/וההיסטוריון.
  אברהם אביזמר. אבי.
  גילוי נאות -- חלק מהצילומים בספר הם שלי ואני גאה על כך.
  הצילומים צולמו במסע משפחתי לארץ המגרב יחד עם המדריך אבי.
  הספר מכיל מידע מקיף עשיר ומרתק אודות הארץ היפה הזאת .
  הספר עמוס בתמונות יפיפיות של אבי ושלי ומעוד מקורות.
  מה שמוסיף לספר עושר ויזואלי מרתק.
  לרוץ ולקנות לא רק לבני וילידי ארץ המגרב ..
  אלה לכל מי שחבל ארץ מרתק זה מעניין אותו או שיש לו עניין לבקר בו.

 • רומי 28 במאי 2019

  זה מהמם

  זה ספר מדהיםםםםםםם

 • רומי 28 במאי 2019

  זה מהמם

  זה ספר מדהיםםםםםםם

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?