הסיפור שלי מישל אובמה BECOMING

הסיפור שלי מישל אובמה BECOMING

מישל אובמה

דש קדמי:

זיכרונותיה האינטימיים, רבי-העוצמה ומעוררי ההשראה
של הגברת הראשונה של ארצות הברית

בילדותה, היה הסאות' סייד של שיקגו כל עולמה של מישל רובינסון. היא ואחיה קרייג ישנו בחדר אחד בדירה הקטנה של המשפחה ושיחקו תופסת בפארק. הוריה, פרייזר ומריאן רובינסון, גידלו אותה להיות ישירה, ישרה ועשויה ללא חת. אבל החיים לקחו אותה הרחק משם, אל אוניברסיטת פרינסטון, שם חוותה לראשונה איך זה להיות האישה השחורה היחידה בחדר, והלאה אל גורד השחקים שבו עבדה כעורכת דין נמרצת לדיני תאגידים. בבוקרו של יום קיץ רגיל נכנס למשרדה סטודנט למשפטים בשם ברק אובמה והפך על פיהן את כל התוכניות שתכננה בקפידה להמשך חייה.
מישל אובמה מתארת כאן לראשונה את תחילת חיי נישואיה, איך התאמצה לאזן בין העבודה, המשפחה והקריירה הפוליטית הנוסקת של בעלה. היא מכניסה אותנו לנבכי הדיון שערכו בינם לבינם בנוגע לשאלה אם עליו להתמודד על הנשיאות, ומציגה את התפקיד שמילאה לאחר מכן הן כדמות פופולרית והן כמטרה לחצי הביקורת במסע הבחירות שלו. אובמה מגוללת את סיפורה בחן, בנועם ובגילוי לב יוצאים מגדר הרגיל, ומתארת באופן חי וססגוני את אחורי הקלעים של כניסתה ההיסטורית של משפחתה אל אור הזרקורים הבינלאומי וכן את חייהם בבית הלבן במשך שמונה שנים הרות גורל – שנים שבהן למדה להכיר את ארצה, וארצה למדה להכיר אותה.
הסיפור שלי לוקח אותנו למסע במטבחים צנועים באיווה ובחדרי נשפים בארמון בקינגהם, ודרך רגעי יגון מוחץ לב ועמידה בקשיים אדירים מכניס אותנו עמוק לתוך נשמתה של דמות היסטורית יחידה במינה ופורצת דרך במאבקה לחיות חיים אותנטיים וראויים, ובניסיונה לגייס את כוחה האישי ואת קולה לשירותם של אידיאלים נעלים. תוך שהיא פורשת את סיפורה בכנות ובעוז, אובמה מציבה בפני כולנו שאלה מאתגרת: מי אנחנו ומי היינו רוצים להיות?

דש אחורי:
מישל רובינסון אובמה שימשה כגברת הראשונה של ארצות הברית משנת 2009 ועד 2017. היא בוגרת אוניברסיטת פרינסטון ובית הספר למשפטים של הרווארד, שהתחילה את הקריירה שלה כעורכת דין במשרד סידלי ואוסטין בשיקגו, שם פגשה את בעלה לעתיד, ברק אובמה. בהמשך עבדה בלשכתו של ראש עיריית שיקגו, באוניברסיטת שיקגו ובמרכז הרפואי של אוניברסיטת שיקגו. גברת אובמה הקימה את סניף שיקגו של Public Allies, ארגון המכין צעירים לקריירה בשירות הציבורי.
משפחת אובמה מתגוררת כיום בעיר וושינגטון. לבני הזוג שתי בנות, מליה וסשה.

כריכה אחורית:
יש הרבה שאני עדיין לא יודעת על אמריקה, על החיים, על מה שהעתיד צופן בחובו. אבל אני מכירה את עצמי. אבי, פרייזר, לימד אותי לעבוד קשה, לצחוק לעתים קרובות ולקיים את מה שאני מבטיחה. אמי, מריאן, הראתה לי איך לחשוב באופן עצמאי ולהשתמש בקולי. שניהם יחד עזרו לי, בדירתנו הצפופה בסאות' סייד, החלק הדרומי של שיקגו, לראות את הערך שיש בסיפור שלנו, בסיפור שלי, בסיפור הגדול יותר של ארצנו.

- מן ההקדמה
קרא עוד... הצג פחות...
במחיר מיוחד לחברי מועדון
מחיר קטלוגי 112.00 ₪
מחיר באתר 100 .80
במחיר מיוחד לחברי מועדון
95 .76 לחברי מועדון
+ -
שם:
הסיפור שלי מישל אובמה BECOMING
מחבר:
מישל אובמה
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
011324263
מוציא לאור/ספק:
ידיעות ספרים
ביקורות
 • לי יניני 9 בינואר 2019

  יופי של ספר אוטוביוגרפי

  אני לא מופתעת שספר האוטוביוגרפיה של מישל אובמה הפך לרב-מכר מיד עם צאתו. מלבד היותה אשתו של ברק אובמה, ואחד הנשיאים הפופולריים בארצות הברית, היא עומדת בזכות עצמה כאישה.

  בואו לא נשכח דבר אחד חשוב: מישל וברק אובמה הם התגית וסמל השינוי של התגשמות החלום האמריקאי בחברה האמריקאית.

  מישל גדלה בשכונת סאותסייד בדרום שיקגו. היא ואחיה קריג ישנו באותו חדר בדירה קטנה. שניהם חונכו במשפחה ממעמד הפועלים. אביה פרייז'ר רובינסון עבד במפעל המים של שיקגו, והיה פעיל במפלגה הדמוקרטית. אימה-מריאן שילדס רובינסון עבדה כמזכירה.

  החלק הראשון של הספר מגולל את ילדותה של מישל אובמה, כששיחקה בפארק עם ילדים בני גילה, תקופת בית הספר, חייה כסטודנטית שחורה באוניברסיטה פרינסטון היוקרתית ללבנים, עבודתה כעורכת דין, דירקטורית ועוד.

  בחלק השני היא מתפלשת בקטעי התבגרותה, הרומן, הנשיקה הראשונה בטעם גלידה עם ברק אובמה, וקטעי התגרות שלה על בעלה. היא מקדישה תת פרק על כיצד היא קיבלה את הצעת הנישואים מברק אובמה. זה היה אחרי שערב שלם ברק אובמה ניסה לשכנע אותה שנישואים הם עניין מיותר לגמרי. בחלק הזה של הספר, מישל מפרטת על חייהם כזוג צעיר, לרבות הקשיים להיכנס להריון, העומס, ורומזת לחוסר ביטחון מצידה שאולי היא לא מספיק בסדר, בעקבות כל האמבציה והאידיאל הפוליטי של ברק.

  היא חושפת את תחילת חיי נישואיה לברק אובמה, ההתמודדות עם ה"לבד" לבעל אורקוליסט, שכל מה שעניין אותו היה הקריירה והפוליטיקה. היא לא מהססת להכניס את הקורא להיסוסיה וההתלבטויות טרום בחירתו לנשיא.

  בד בבד מישל מציינת גם את השפעתו של ג'יסי ג'קסון שהיה אביה של חברתה הטובה – סנטיטה. ג'יסי ג'קסון היה מטיף בפטיסטי, ועבד בצמידות למרטין לותר קינג ג'וניור. הוא היה פעיל מאוד, נסע ברחבי ארצות הברית וקרא לקהל שעקף אותו, להתנער מהסטראוטיפיים החותרים תחת שאיפותיהם לשוויון. סיסמתו הייתה: "לא לסמים כן לתקווה" (עמוד 68).

  סיפורה של מישל אובמה פרוש בגילוי לב מהתקופות הקשות, הצנועות, הקשיים הכלכליים ועד להגעת לסיפור הגדול: "הגברת הראשונה של ארצות הברית". היא הגיעה לשם ללא הוראות הפעלה מראש, ועל אחת כמה וכמה שהיא הייתה הגברת הראשונה האפרו-אמריקאית היחידה שנכנסת לבית הלבן. תחשבו גם על שם הבית: "הבית הלבן" והיא מה? "שחורה".

  כאישה אל אישה, כל כך הבנתי את תשוקתה להפוך לאם. מישל התקשתה להיכנס להריון. היא עברה הפלה טבעית, והרתה את שתי בנותיה סשה ומליה בהפריה חוץ גופית. אין ספק שזה קטע אינטימי לא קל לזוג ולאישה במיוחד. כל כישלון בנושא זה נחשב בעיניה לכישלונה האישי. היא כותבת: "נאלצתי להישאר לבד בבית ולהזריק לעצמי זריקות הפריה". איך אפשר לא להבין, כשבכל פעם שזה לא הצליח לומר לעצמה: "אני אשמה". בדומה לזוגות אחרים, גם מישל וברק אובמה חוו עליות וירידות בזוגיות, ונאלצו לפנות לטיפול זוגי.

  בחלק השלישי מגוללת מישל אובמה, עד כמה לא קל היה לה עם הילדות בבית הלבן עקב הכללים הנוקשים, וטבעת אנשי הביטחון שעקפה אותם לכל מקום. ממש לא היה נעים להסביר לאנשים, שהשתתפותן של סשה או מליה ביום הולדת של חברה, מותנה בבדיקה של אנשי השרות החשאי במקום.

  רוב רובו של חלק זה מוקדש לחיים של מישל בבית הלבן וציון אירועים מכוננים כמו: הביקור אצל המלכה, הטבח בבית הספר בקונטיקט ועוד. בו זמנית היא משלבת בכתיבה משעשעת, על כיצד היא ברחה מהבית הלבן עם מליה, כדי לצפות בחגיגות שנערכו, בעקבות החלטת בית המשפט להפוך נישואים חד מיניים לחוקיים.

  מישל הקפידה על זמן איכות משפחתי ועודדה את בנותיה לדבר על הכול. היא מדגישה שהיא לא רצתה להיות קישוט בלבוש נאה, שמגיעה למסיבות לגזור סרטים. היא כל הזמן רצתה לעשות דברים חדורי מטרה שיאריכו ימים. חלק מהמיזמים: שתילת גן ירק בבית הלבן והטפה לתזונה נכונה. היא לא אהבה את השתלטות הדינמיקה המפלגתית המכוונת בין הקפובליקנים לדמוקרטים, ודאגה שילדותיה יחונכו ויגדלו בחופש במסגרת המגבלות.

  היא לא מהססת לבקר את הביקורת שספגה במהלך הקמפיין והריצה של ברק אובמה לנשיאות. זו היתה ביקורת גזענית, מכוערת שסבבה על ניראותה. היא מותחת ביקורת על דונאלד טראמפ, ולא שוכחת כשהתעקש להדגיש בנאומיו, שברק אובמה לא נולד באמת בארצות-הברית, ולכן לא יכול לכהן כנשיא. היא לא סולחת לטרמאפ על כך, ומציינת שנאומיו תרמו לגזענות, והתנהגותו הוסיפה לשנאה נתעבת הקיימת גם כיום לזרים.

  לדעתי החלק השלישי הוא הכי פחות מרתק, ביחס לשני החלקים הקודמים, אך עדיין שווה קריאה.

  עם הפצת הספר המתורגם נתקלתי בביקורות בהקשר לתמונתה על גבי הכריכה. נכון, היא נראית כדוגמנית עם חיוך קורן ושיניים צחורות. אז מה? לא הבנתי את צרות העין, השיפוטיות והביקורות? מה רצו אותם מבקרי כריכות? צילום של אישה עובדת בשדה? מבשלת במטבח? מה לא טוב בצילום של אישה מחויכת אופטימית על גבי הכריכה? הא, הבנתי... הכתף החשופה... יש מסר כפול בכתף החשופה! מישל נתנה, ונותנת כתף לבעלה ברק אובמה, ומאידך גיסא אנו כקוראים נחשפנו לחלקים אינטימיים מחייה. למרות האמור, ידוע שמישל אובמה בחרה לנשפים ואירועים, שמלות כשאחד הכתפיים חשוף. זאת מישל וכך היא אוהבת להתלבש! מסקרן מדוע כשמופיע צילום של גבר מחוייך עם שיניים צחורות, שכותב ספר אוטוביוגרפי, אף אחד ממבקרי הכריכות לא קם?!

  נהנתי לקרוא את ספרה האוטוביוגרפי של מישל אובמה. אהבתי והערכתי אותה גם ללא קריאת הספר. לא פשוט להגיע למקום שהיא הגיעה אליו. היא לא נולדה להורים לבנים מפורסמים, ולא גדלה בשכונה יוקרתית.

  למרות שאנחנו במאה ה-21 הגזענות לא עברה מהעולם... לצערי!

  בשורה התחתונה: “שינוי לא יבוא אם אנחנו נחכה לאדם אחר או זמן אחר. אנחנו האדם שחיכינו לו. אנחנו השינוי שאנחנו מחפשים.” (ברק אובמה)

  יופי של כתיבה, עריכה, תרגום, תובנות ומסרים. אהבתי את הכנות, גילוי הלב, והכתיבה הישירה ללא פאתוס.

  מפרגנת לה בכיף וממליצה בחום על "הסיפור שלי".

  לי יניני

 • podingo 16 בדצמבר 2018

  fgggg

  ספר טוב מאוד

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?