שפת הסימטריה

ליביו מריו

מה משותף למוסיקה של יוהן סבסטיאן באך, לכנפי הפרפר, לקובייה ההונגרית ולבחירת בני־זוג?
סימטריה מצויה בכל אשר סביבנו: בטבע, בגוף האדם, בגופם של בעלי-חיים, באומנות, במוסיקה, בפסיכולוגיה... הפילוסופים היוונים הקדומים כבר התפעלו מן הזיקה ההדוקה בין סימטריה ליופי, ועד עצם ימינו סימטריה נתפסת כמקשרת בין מדע לאסתטיקה ובין עולם הטבע לתרבות האנושית.
כיצד מסבירה תורה מתימטית את הסימטריה ואת הסדר בעולם?
שפת הסימטריה – השפה המתימטית המתארת את מהותן של סימטריות והחוקרת את תכונותיהן – נבעה ממקור בלתי־צפוי לחלוטין: ממשוואה שלא נמצא לה פתרון. במשך מאות שנים ניסו מתימטיקאים ולא הצליחו לפתור את המשוואה מהמעלה החמישית, עד שהופיעו שני מתימטיקאים מופלאים וגילו – בנפרד – כי אי־אפשר לפתור אותה בשיטות הרגילות, וכך סללו את הדרך ל"תורת החבורות", שהיא שפת הסימטריה.
שני הגאונים הצעירים הללו, נילס הנריק אַבֶּל הנורווגי ואֶוָואריסט גָלוּאָה הצרפתי, מתו בנסיבות טרגיות. בלילה שלפני שיצא גלואה, הגאון הרומנטי בן העשרים לדו-קרב שבו נהרג, הוא כתב סיכום קצר של ההוכחה שלו, ובשולי פנקסו רשם, "אין לי זמן."
שפת הסימטריה, ספרו המרתק של מריו ליביו, מחבר רב-המכר חיתוך הזהב, הוא ספר ידידותי ומאיר עיניים פונה לכל קורא שוחר תרבות.

"מריו ליביו מספר את הסיפור המרתק של גילוי שפת הסימטריה, עם דמויותיו הססגוניות והרומנטיות ועם אירועיו ההיסטוריים הדרמתיים. קריאת חובה לכל המבקשים להבין כיצד יכולים עיסוקיה התלושים לכאורה של המתימטיקה לשפוך אור בהיר ומעשי על עולם הטבע."
איאן סטיוארט, פרופסור למתימטיקה באוניברסיטת ווריק בבריטניה
מחבר Does God Play Dice? The Eew Mathematics of Chaos

"מריו ליביו מספר את סיפור הסימטריה בתובנה ובכישרון ספרותי, והתוצאה היא ספר מרתק ומאיר עיניים."
סר מייקל עטייה, בעל עיטור פילדס 1966 וחתן פרס אבּל למתימטיקה 2004

"מריו ליביו מיזג להפליא את הסאגה האנושית עוצרת הנשימה של קורותיהם של שני מתימטיקאים גאונים שמתו בצעירותם, עם רעיונות הסימטריה והמבנה המתימטיים. הוא מסביר מושגים חשובים בבהירות ובדייקנות, בדרך שכל קורא יכול להבינה. זהו אחד הספרים המשובחים ביותר על מתימטיקה שקראתי מימי."
- אמיר ד' אקסל, מחבר חידת המצפן

מריו ליביו הוא אסטרונום בכיר, שעמד בעבר בראש החטיבה המדעית של המכון למדעי טלסקופּ החלל (STScI), הגוף המנהל את התוכנית המדעית של טלסקופּ החלל האבּל. הוא קיבל תואר דוקטור לאסטרופיסיקה תיאורטית מאוניברסיטת תל אביב, וכיהן כפרופסור לפיסיקה בטכניון מ־1881 עד 1991, ומאז נמנה עם סגל STScI. ד"ר ליביו פרסם מעל 400 מאמרים מדעיים וזכה בפרסים רבים על מחקריו ועל הצטיינותו בהוראה. בין ספריו הפופולריים: חיתוך הזהב, ספר עטור שבחים על מתימטיקה ואמנות, שזיכה אותו בפרס פיתגורס הבינלאומי ובפרס פיאנו, והיקום המואץ.
מחיר קטלוגי 92.00 ₪
מחיר באתר 78 .20
חברי מועדון צוברים 3.91 נקודות בקנית מוצר זה!
+ -

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?

שם:
שפת הסימטריה
מחבר:
ליביו מריו
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
015500095
מוציא לאור/ספק:
אריה ניר - מודן