יומנו של פטר גינז-1942-1941

יומנו של פטר גינז-1942-1941

המלצת העורך:

בשנת 2003 נמנה עם אנשי צוות המעבורת קולומביה האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז"ל, בן לאם ניצולת מחנה ההשמדה אושוויץ. רמון ביקש לקחת עמו לחלל סמל לטרגדיה של השואה, ולשם כך פנה למוזיאון יד ושם בירושלים. הוא יצא לחלל עם הציור "נוף ירח" אותו יצר בשנת 1942 פטר גינז, ילד יהודי ממשפחה צ'כית שגורש לטרייזנשטט ונספה בשואה. מותו הטרגי של רמון וחבריו למעבורת הוביל לגילויים מחדש של שש מחברות גדושות בכתביו ובציוריו של גינז, שנמצאו בבית ישן. מאז ראה אור "יומניו של פטר גינז", תורגם הספר ל-11 שפות וזכה להכרה רחבה ברחבי העולם.

מה שחזק וקורע לב במיוחד ב"יומניו של פטר גינז", קובץ הכולל יומן, סיפורים וטקסטים אישיים של גינז מהשנים האחרונות לחייו, הוא האיפוק והכישרון הספרותי הבולט של הנער היהודי מפראג. בחלק המרכזי של הספר, הכולל את היומן, מתוארים הימים בשפה לקונית, חסכנית, מאופקת מאוד. כאילו הנער בן ה-14 מבקש לתעד ביומן את המציאות כמות שהיא, להכניס בה סדר. "מנקודת מבט אובייקטיבית, העולם הוא בלגן גדול…", כותב גינז בקטע מרומן לא גמור בשם "סודה של מערת השטן", שנמצא במחברות האבודות.

את הספר המרגש ערכה הציירת חוה פרסבורג, אחותו של גינז שניצלה וחיה כיום בישראל. ההקדמה המרגשת לא פחות שייכת לסופר היהודי הניו יורקי ג'ונתן ספרן-פויר ("הכל מואר" ו"קרוב להפליא ורועש להחריד"), שהתוודע אל היומנים מתוך עניין אישי בזכרון השואה, כבן הדור השלישי לניצולים. "להתייחס ליומן הזה כאל ספרות – למצוא בו יופי, סמליות ומבנה – עלול להיות דבר מסוכן", כותב ספרן-פויר בהקדמה. "ההתמקדות בפרטים ורצונו של גינז לא להפוך רגשני מהממים. אך חזקה עוד יותר בעיני היא המציאות הפשוטה של ילד בן 14 הכותב במקום כזה. מוקף במוות, בצל מותו שלו, פטר כותב מלים על נייר. נוכח מצבו חסר התקדים, מילותיו היו חסרות תקדים. הוא ברא שפה חדשה. הוא ברא חיים".
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 84.00 ₪
מחיר באתר 75 .60
+ -
שם:
יומנו של פטר גינז-1942-1941
כריכה:
קשה
שפה:
עברית
ISBN #1:
0001-2581
מק"ט:
010010231
מוציא לאור/ספק:
דביר
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?