יומן הצלף

יומן הצלף

יוחאי ורדי

יומן הצלף הינו פנקס כיס שבו אמור הצלף לרשום את מעשיו בשדה הקרב ולתאר בלשון יבשה ותמציתית , האמורה להיות נטולת שיקול דעת או כל רגש אישי את תוצאות עבודתו בשדה הקרב . ביומנו ,הצלף נותן את הסבריו על כל כדור הנורה מרובהו . זו אמורה להיות שיטה יעילה יחסית לאיסוף נתונים על הצלחותיו וכישלונותיו בשדות הקרב אם לצורך איסוף מודיעין , בקרת נתונים או אף בודקת את רמת הכשרתו הצבאית והכנת בסיס נתונים רחב למערכת צבאית נוקשה , המסיקה מסקנות צבאיות כדי להשתפר בסוג כזה של לחימה ככל הניתן. נתוני יומן הצלף מהווים חומר חשוב לארכיון היחידה או החיל. ביומן זה אמור הצלף להכניס נתונים על תנאי הירי אותו ביצע כגון : סוג המטרה , תיאור קצר של מזג האוויר, מצב וכוון הרוח ממנו כלפי המטרה , שעת הירי ומצב האור בה , המרחק אל המטרה , תוצאות הירי ( הריגה , פציעה או החטאה) , האם ניתן היה לאחר הירי להגיע פיזית לקורבן ? ואם אכן כן , התבקש הצלף להביא תיאור קצר של קורבנו ומה נמצא בכליו . חשיבות גבוהה הייתה הבאת עדות ראייה לאירוע עם שם וחתימת העד ודרגתו . בנוסף , בחלק מהיחידות נדרשו הצלפים לציין את סוג הרובה ומספרו, סוג הטלסקופ וכן את סוג התחמושת שנורתה.
כפי שניתן להבין, בעת הקרב לא תמיד יש זמן למילוי יומן כזה עם כל הטרחה והסכנה הקשורה בכך .
צלפים רבים וטובים ביצעו היטב את עבודתם ולא נתנו את הדעת למלא רישומים כאלה על הצלחותיהם או כישלונותיהם . הסיבות לכך שונות : העיקריות בהן היו מעצם אופיים האינדיבידואלי הקיצוני של לוחמים רבים מסוג שכזה. צלפים אחרים לא יכלו להשלים את רישומי "יומן הצלף" מפני שבלתי ניתן היה להגיע עם עד ראייה למטרה שנורתה , לזהותה ולהוציא ממנה פרטים מפני שמטרה זו הייתה עדין בשטח האויב . צלפים אחרים לא יכלו להיעזר בתצפיתנים הצמודים אליהם כעדי ראייה . אי לכך כל אירוע המדווח משדה הקרב שאינו מלווה בחתימת עד ראייה אינו קביל ע"י המערכת הצבאית השולחת לוחם זה לקרב לכן פועלו המסוכן אינו יכול להצטרף להישגיו הצבאיים כצלף.
חשיבותו הרבה של יומן צלפים וניתוח הנתונים הנמצאים בו הן לצורך לימוד והסקת מסקנות והן לצורך מילוי הדרישות שציינתי היא רבה . זה המקור הטוב ביותר לבסיס של תורת הצליפה המבצעית והמדויקת שבה נעזרים כיום בכל צבאות העולם וכן יומן צלף הממולא כיאות, מהווה מקור מהימן לסיפורי הצלפים המדהימים שאת חלקם הבאתי בפניך בתמציתיות המתבקשת בספר זה .
קריאה נעימה !
יוחאי ורדי
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 115.00 ₪
מחיר באתר 103 .50
+ -
שם:
יומן הצלף
מחבר:
יוחאי ורדי
כריכה:
קשה
שפה:
עברית
מק"ט:
011250854
מוציא לאור/ספק:
דיאלוג
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?