הדמות

הדמות

חיים כלב

דמות נשית קסומה נוצרת על קַנְבָס במשיכות מכחולו של עילַי, סטודנט למתמטיקה ולפילוסופיה, המצייר ציור מופשט להנאתו. הוא חושב שהיא פרי תשוקותיו וכמיהתו הרומנטית, אולם לתדהמתו – הוא פוגש דמות זהה במציאות.
תחילה הוא חושב שהזהות היא פרי דִמיונו, אך מסתבר שאין ספק בקשר הפלאי בין הדמות המצוירת לדמות המציאותית. רגשות עזים, שלא ידע עילַי מעודו, מתעוררים בו אליה.
ככל שמתפתחת העלילה, גוברת מוזרותה; כל שינוי בציור עובר אל הדמות המציאותית, וכל מה שקורה לה – עובר אל הציור. ההתרחשות האבסורדית חותרת תחת תחושת עולמו של עילַי ומאיימת עליו. דבר מה תמוה מונע ממנו לספר עליה, והוא נותר בודד עם סודו. התמודדותו עם האבסורד נפרשת בספר.


חיים כלב הוא תאורטיקן של קולנוע ויוצר סרטים, מחבר הספרים "מבע קולנועי" (1996) ו"פוסט-מודרניזם בקולנוע" (2010), בהוצאת "אופטימוס", וכן הספר "זרם התודעה בסרטים של אלן רנה" (1997) בהוצאת "מק-גרואר". הוא ערך תוכניות רדיו בקול ישראל, ביים והפיק סרטים עבור הטלוויזיה הישראלית וכן לימד באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת חיפה.
הדמות הוא חיבורו הספרותי הראשון.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 86.00 ₪
מחיר באתר 77 .40
+ -
שם:
הדמות
מחבר:
חיים כלב
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
010140460
מוציא לאור/ספק:
סטימצקי
ביקורות
  • יהודה סתיו 14 באוקטובר 2017

    תעתועי הגיון בנשימה עצורה

    קראתי את הספר בנשימה עצורה. על פניו הוא נקרא כמו עלילה של מותחן. דמות של אישה יפה, שצוירה על קנבס גדול, נגלית במציאות לסטודנט שצייר אותה. בעודו דוהר בעקבותיה על אופנועו ברחובות ירושלים, הוא מנסה לפתור את תעלומת הקשר הפלאי הממשיך להתפתח בינה לבין הציור. הוא אינו יכול לקבל אותו, שכן אינו אפשרי מבחינה הגיונית. יחד עם זה, הוא אינו יכול להתכחש לאשר קורה בפועל לנגד עיניו. חיים כלב משכיל להציב אותנו בנקודת המבט של הגיבור וגורם לנו לרכב יחד עימו ברחובות ירושלים המודרנית, החולפים על פניו. כמו גם ענני הסתיו האקספרסיוניסטים הנשקפים מחלון דירתו ומתארים ביד אמן את מצב רוחו והלכי נפשו של הגיבור. במיבנה מהודק, בלשון קולחת, בכתיבה קצובה ובטכניקה מרתקת של רומן בלשי, חיים כלב מוביל אותנו במבוכי ההיגיון. לא רק שהוא גורם לנו להזדהות עם הגיבור, הוא גם מקפל בין השורות תמיהות וסימני שאלה מתחום הפילוסופיה ועושה את הקריאה בספר לאינטלגנטית ומהנה.

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?