ספר הסנוניות

ספר הסנוניות

ארנסט טולר

כשפורסם "ספר הסנוניות" בשנת 1924, מחברה של יצירת מופת זו, ארנסט טולר (1893-1939), ישב באותה עת כבר ארבע שנים בתאו המבודד בבית הסוהר של בוואריה, לאחר שהורשע בחתירה כנגד המשטר.
ארנסט טולר, שהיה ברוך כשרון כמשורר וכמחזאי יהודי גרמני, נודע בעיקר בשל "ספר הסנוניות" ומחזותיו האקספרסיוניטיים, וכן בשל כהונתו הקצרה "כנשיא הרפובליקה הסובייטית הבווארית", באפריל 1919.
זוועות מלחמת העולם הראשונה, בה לקח טולר חלק פעיל בחזית המערבית, הפכוהו למבקר ייחודי ורגיש של החברה הקפיטליסטית על תאוותה המאכלת-כל לרכוש ולממון; על האימפריאליזם הנשען על כידוני החיילים (הפועלים) המכלים זה את זה בשם אינטרסים הזרים להם; ועל המיליטריזם המטיל שואה והרס על סביבתו.
המלחמה חשפה לפני טולר את כל הזהם הממגל הנאגר במעמקי החברה הקפיטליסטית המודרנית וגורם לניוונה. כקומוניסט וכאנרכיסט נטל אפוא טולר חלק אקטיבי בקרב חוגים שמאליים שחתרו להפיכת המשטר הקיים. במהרה מצא עצמו משמש דמות מרכזית בקרב חוגים אלה.
מיד עם סיום המלחמה (1918), כשהחלו סדרת המרידות והעימותים המכונים "המהפכה הגרמנית", הצטרף טולר ל"מפלגת הפועלים הבלתי תלויה" והיה מעורב ביחד עם אנרכיסטים וקומוניסטים נוספים בייסודה של "הרפובליקה הסוביטית הבווארית", שהתקיימה למשך זמן קצר ב-1918-1919. לאחר הירצחו של מנהיגה, קורט אייזנר, נבחר טולר לעמוד בראש הרפובליקה. שישה ימים בלבד שימש כנשיא הרפובליקה, ובמאי 1919, כבשו כוחות צבא גרמניה וכוחות ימניים (פרייקורפס) את הרפובליקה. טולר נעצר, נשפט ונכלא.
מבודד בכלאו לא השחית טולר את זמנו וכתב מחזות ושירים שחלקם הוצגו ופורסמו עוד בעת מעצרו. כאשר הוצעה לו חנינה על-ידי השלטונות, סירב להשתחרר אלא אם כן ישוחררו כל יתר האסירים הפוליטיים הכלואים עמו.
עם שחרורו מן הכלא, ניצב טולר בראש ההיררכיה של חוגי האינטליגנציה והאומנות בגרמניה. מחזהו "מחריבי המכונות", שנכתב עוד בתקופת מעצרו, מתאר כיצד "הלודיטים" פועלי אנגליה, מוחים נגד הניצול הרכושני בשריפת המכונות והרס בתי-החרושת; מחזה זה מהווה רק דוגמא אחת מני רבות המדגימות את ביקורתו של טולר ואת רגישותו הרבה לפגעי הקפיטליזם.
ספרו "נעורים בגרמניה" הוא הספר היחיד אשר תורגם לעברית על-ידי צבי קדמי, וראה אור בהוצאת הקבוץ המאוחד – תש"ד.
עם עליית הנאצים לשלטון נמלט טולר לניו-יורק– אך ההצלחה לא האירה לו שם פנים. את שארית כספו תרם טולר ללוחמים במלחמת האזרחים בספרד, ונותר עני וחסר כל. לאחר שנודע לו כי אחותו ואחיו נשלחו למחנות רכוז בגרמניה הנאצית, לא עמד המשורר בכאב ובצער והתאבד בחדרו במלון ב-22.05.1939.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 67.00 ₪
מחיר באתר 60 .30
+ -
שם:
ספר הסנוניות
מחבר:
ארנסט טולר
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
010970026
מוציא לאור/ספק:
חנות הספרים
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?