נער האופניים

נער האופניים

אלי עמיר

נער בן שש עשרה מגיע לבדו לירושלים המצולקת ממלחמת השחרור ורחוקה כל כך מבגדאד, שמשם בא. לבדו הוא מפרנס את עצמו מחלוקת עיתונים ומשליחויות על אופניים במשרד ראש הממשלה, ובלי כל היסוס מעז לחלום לעצמו חיים אחרים. לא ייאמן, אפשר לומר למקרא קורותיו של הנער נורי חלסצ'י: איך שוכנה משפחתו בכפר נידח בחולות, ושכניהם שם מוזיקאים עיוורים; ואיך שלח אותו אביו לקיבוץ, כדי שיתערה לפחות הוא בארץ החדשה; ואיך הוטל עליו להשיג למשפחתו דירה בעיר הבירה.
בהוליווד אולי היו עושים מסיפורו סרט ששיאיו מלווים בתופים ובחצוצרות. כאן נשמעים מיתרי הקנון והקַמַאנְגֶ'ה של העיוורים, והגעגועים העולים מהם אל המולדת שנעזבה; האקורדיון של הקיבוץ שגעגועיו מופנים אל מקומות אחרים; הקריאות שקוראים בגרון ניחר מטורפי ירושלים.
ובין כל אלה נער אחד צנום שכדי להיות ישראלי משיל מלשונו את מבטאו ועושה הכול כדי להתערות בקיבוץ ואחר כך בעיר, ושם מתאהבת בו נערה צברית, שלהוריה הביא בוקר=בוקר את העיתון. היא בת עשירים, הוא דלפון; ומכוח אהבתם יחיו מעתה והלאה באושר ועושר? לפני שזה יתברר הוא נחוש, נורי, להתקדם צעד אחר צעד במסלול פתלתל, מפיל ייאוש לרגעים ונוטע תקווה ברגעים אחרים, עד שיתברר מי הוא.

אלי עמיר, שנים לאחר תרנגול כפרות ומפריח היונים, בספרו האישי והמרגש ביותר – מעולם לא נחשף כל כך, ומעולם לא נחשפה ישראל של העשור השני למדינה מן הזווית המיוחדת הזאת.
קרא עוד... הצג פחות...
במחיר מיוחד לחברי מועדון
מחיר קטלוגי 98.00 ₪
מחיר באתר 88 .20
במחיר מיוחד לחברי מועדון
83 .79 לחברי מועדון
+ -
שם:
נער האופניים
מחבר:
אלי עמיר
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
011562773
מוציא לאור/ספק:
עם עובד - ליאור שרף
ביקורות
 • מתתיהו 1 במרץ 2020

  נהנתי ממנו מאוד

  הספר פשוט מחזיר אותך אחורה.. לתקופת קום המדינה וכול הפוליטיקה של אז, מנקודת מבט של נער. ספר מקסים

 • ריביק רוזן 7 בנובמבר 2019

  אלי עמיר תמיד מרגש

  אוהבת לקרוא אותו

 • עודד 21 באוגוסט 2019

  נהדר, כמו כל הספרים של אלי עמיר

  כמו הספרים הקודמים של עמיר, גם בספר הזה הוא מצליח להנגיש את המתח העדתי ואת המורכבות שליוותה את שנות העלייה והקליטה.
  סיפור אנושי ומרגש שמלמד הרבה על החברה בה אנו חיים.
  מומלץ בחום!

 • עודד 21 באוגוסט 2019

  ספר מקסים ונוגע ללב

  ספר שונה משאר הספרים של עמיר. לא מתעסק במתח העדתי/לאומי אלא בסיפור אנושי ונוגע ללב על החיים, על אהבה ועל הפחדים שמלווים אותם.
  מומלץ בחום!

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?