אינטימיות קרה

אינטימיות קרה

אווה אילוז

המלצת העורך:

ספרי עיון טובים באמת הם ספרים שמשנים סדרי עולם, או לפחות מערערים תפיסות ישנות ומאתגרים את המחשבה. כזה הוא ספרה של אווה אילוז, פרופ' לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית הירושלים, שנולד מתוך סדרת הרצאות יוקרתית שהתקיימה ב-2005 בפרנקפורט. פרופ' אילוז פורשת בספר מעין כתב הגנה, לפחות חלקי, על השיטה הכלכלית השלטת והמושמצת ביותר בימינו – הקפיטליזם.

בניגוד לדעה האופנתית שנוטה לראות בקפיטליזם שורש כל רע – מערכת כלכלית שפועלת לטובתם של בעלי ההון ושיוצרת ניכור והפרדה בין בני אדם – פרופ' אילוז דווקא רואה בקפיטליזם כ"מחולל של תרבות חדשה של רגשות, משום שכדי שיוכל לשעתק את עצמו דרושים לו השתתפות רגשית ומודעות עצמית של האינדיבידואל בשיעורים הולכים וגדלים" (אקסל הונת, מתוך המבוא לספר) המודל התיאורטי שמוצג בספר מורכב ומרתק. לטענתה של אילוז, בעולמנו הקפיטליסטי הופכים יחסי מסחר נוקשים לרגשיים יותר, ואילו מערכות יחסים אישיות, משפחתיות ומקצועיות – בהן הרגש נוטל תפקיד פעיל – מוגדרות דרך מודלים כלכליים של מיקוח, חילופין והגינות. אמנם "אינטימיות קרה" דורש ידע בסיסי בתורות כלכליות וסוציולוגיות, אך עדיין נותר ידידותי במידת מה גם להדיוטות שמגלים עניין אינטלקטואלי בתחום. הקריאה בו פותחת פתח למציאות מורכבת יותר ופלקטית פחות, בה יכול להתקיים מושג כמו "קפיטליזם רגשי".

גם האכסניה בה יוצא הספר, "אדום כהה" (סדרה-בת בספריית קו אדום של הקיבוץ המאוחד), ראויה לשבחים. הסדרה להגות בת זמננו, אותה עורך גיורא רוזן, מצליחה לשים את ידה על כותרים מסקרנים ומאתגרים שמעוררים תהודה עולמית. בספרים המומלצים שראו אור בסדרה אפשר למצוא את "שבעה לילות", סדרת הרצאות על השירה שנשא הסופר חורחה לואיס בורחס; "ליל הז'ירונדינים", ספרו האוטוביוגרפי של ז'אק פרסר; "סקיצה לאנליזה עצמית" של הסוציולוג פייר בורדייה; ו"אולי אנחנו בכלל משתגעים" של אולה ברקביץ.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 78.00 ₪
מחיר באתר 70 .20
+ -
שם:
אינטימיות קרה
מחבר:
אווה אילוז
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
011194304
מוציא לאור/ספק:
הקיבוץ
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?