ארעי / אביחי קמחי

ארעי / אביחי קמחי

אביחי קמחי

חידוש העולם בַּנִּרְאוֹת / על ספר השירים של אביחי קמחי, ארעי

רן יגיל

בעין המצלמה שלו מצליח אביחי קמחי להמשיך ולעורר בתוך רגעי השִׁגרה האפורה קסם קטן. זהו מעין פנס כיס שירי שהוא נושא עִמו ואיתו הוא מאיר, מתחת לכורסה או מאחורי המיטה, פינות שְׁכוּחוֹת של חייו שהם חיינו. המינימליזם הזה יש בו כל כך הרבה והוא מעורר הזדהות בקורא.

את כל השירים מלווה תודעה של ארעיות. ישנה מודעות לארעיות בכל שערי הספר. ועם זאת איתה, רצון עז ומזוקק לגאולה. כמו בשיר היפה הזה על היונים. הנה: "ראיתי יונה מתה/ על מדרכה// מה לך/ לשכב על מדרכה/ ללא רוח// התרוממי ועופי/ אל בן זוגך המתאבל". איזו הומיוּת אנושית של רגש יש בשיר הקטן הזה.

הארעי הופך לפתע קבוע ויציב בזיכרונך וברגשותיך, והקבוע והכביכול יציב מעורער. במינימום של מילים טווֶה אביחי מקסימום של רגש המערער ומעורר אותך לחשוב מחדש על חייך שלך. המשוגעים הם הכי נורמליים והנורמליים הם הכי משוגעים. מין היפוך יוצרות שכזה במחי קולמוס.

נכון ששירים עשויים ממילים ולא מרעיונות. אך בשירים הקצרים של אביחי יש גם הרבה רעיונות מקוריים ויפים. למשל, המסוק המטרטר מעל ראשו ובעצם מַכְלִיב את קו התפר בינינו לבינם, יהודים וערבים, מֵגֵן עלינו אך מנציח את מצב המלחמה. או אותו רעיון מקורי של תשליך עוונות האדם בירושלים אל תוך האדמה כמו בגניזה, או להבדיל פסולת גרעינית, כי בירושלים אין ים; אך מה נעשה בבוא יום כאשר כל העוונות הרעילים הללו יפרצו ויעלו על פני האדמה. לא טוב לטאטא מתחת לשטיח ולהשאיר את השֵׁדים במרתף. או אותו רעיון קסום להוסיף לברכת משיב הרוח ומוריד הגשם, גם את מוריד השלג. זה הלָבָן שיִמחֶה את הכול ונתחיל מחדש מאל"ף כדף חלק.

פעם כתב משורר הנוף הנפלא יעקב פיכמן שיר שכזה: "אין דַּי לצייר ולבחוש ולשים/ ביד תּוֹאֲמָה את הכְּחול בַּוורוד,/ וכֹה הַעֲלוֹת בִּצבעים תוססים/ נופים על הבּד וּתמונות וּמראוֹת;/ כי יש להשהות רגעים נחפּזים/ וּזְכור והקשֵׁב ואֱסוֹף הפּזוּרוֹת,/ כי נוף הוא לְכֹד פִּלְאֵי-אֶרֶץ כְּמוּסים, והוא גם חידוש העולם בַּנִּרְאוֹת...".

אכן, תמונות צפות ועולות בך כשאתה קורא את שירי אביחי, שוקעות ושוב עולות וצפות. כך בשיר בו מופיעות תמונות על הקיר המספרות את סיפור חייו האישי, אך גם בשירים בעלי טון מליצי יותר ורטורי, למשל, השיר הארס-פואטי המיואש-מנוחם הנועל את הספר "שירתך". כי אביחי במהותו הוא משורר של רגעים וּמַראוֹת, והוא בראש ובראשונה מבקש את חידוש העולם בַּנִּרְאוֹת.

אביחי קמחי, יליד 1963, משורר, זוכה פרס ראש הממשלה לשירה לשנת 2016. נשוי ואב לבן ולבת. כיהן במשך ארבע שנים כסגן יו"ר אגודת הסופרים. ניהל במשך שלוש שנים את "המיזם שירה עברית" ברשת ב' של קול ישראל. פעיל בהתנדבות למען חולי סרטן. סא"ל במיל', מוסמך אוניברסיטת בר-אילן במגמה לשלטון מקומי ומנהל ציבורי במסלול מחקרי (תזה) ובוגר תואר ראשון בכלכלה ולוגיסטיקה בהצטיינות.
קרא עוד... הצג פחות...
מחיר קטלוגי 64.00 ₪
מחיר באתר 57 .60
+ -
שם:
ארעי / אביחי קמחי
מחבר:
אביחי קמחי
כריכה:
רכה
שפה:
עברית
מק"ט:
011786754
מוציא לאור/ספק:
עמדה
ביקורות

כתוב את חוות הדעת שלך

איך תדרג מוצר זה?